Arado – zaginione laboratorium Hitlera

Arado

Wykute w skałach podziemne miasta Hitlera są bardzo ciekawymi atrakcjami turystycznymi naszego kraju, dzięki którym możemy przenieść się w czasie i poznać kawałek historii. Sztolnie w Górach Sowich są najpotężniejszym przedsięwzięciem górniczo-budowlanym hitlerowskich Niemiec. Poniżej przedstawiam wam jedną ze sztolni o nazwie Arado.

Arado jest najnowocześniejszym podziemnym kompleksem turystycznym znajdującym się w Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku. Nazywane jest zaginionym laboratorium Hitlera (nazwa stworzona przez właściciela kompleksu) i przyciąga turystów nowatorskimi efektami: efekty audio, iluminacje świetlne, scenki odgrywane przez przewodników, w których uczestniczą zwiedzający. Przygoda zaczyna się już na samym początku jeszcze przed wejściem do kompleksu, kiedy to jeden z przewodników ubrany w odpowiedni strój wciela się w rolę agenta polskiego wywiadu i przeprowadza musztrę. Pomimo podstawowej jej części – sprawne zajmowanie miejsca w szeregu, dwuszeregu, marsz w miejscu krokiem równym, zwroty w miejscu – zamieszanie było dość duże, śmiechu było co niemiara i jak się okazało, nie było to łatwe zadanie, gdyż powaga musiała być zachowana, a bez pozwolenia nie można było nawet mrugnąć okiem.

Jak już zostaliśmy przeszkoleni i sprawdzeni, to ruszyliśmy w kierunku sztolni, aby odkryć niemieckie tajemnice i poznać historię o tym, jak polscy bohaterowie pokrzyżowali plany hitlerowcom. W środku czekało nas również wiele atrakcji – wycieczka posiada konkretną fabułę, jest akcja, scenki są odrywane przez przewodników wcielających się w rolę Niemców – to wszystko tworzy bardzo fajny i niezapomniany klimat lat 70. Znajdziemy tutaj również takie eksponaty jak: części pocisków V-1, części rakiet V-2, broń lotniczą, niemiecki radar, a nawet oryginalną Enigmę.

Arado - EnigmaOryginalna Enigma

W Kamiennej Górze znajduje się dziesięć podziemnych obiektów wydrążonych przez niemieckich przymusowych robotników. Powstały po to, aby umieścić w nich biura projektowe i fabryki produkujące konstrukcje lotnicze i broń. W byłych fabrykach włókienniczych znajdowało się biuro projektowe firmy ARADO, gdzie został zrobiony najsłynniejszy samolot odrzutowy II wojny światowej – Arado 234 Błyskawica i mityczny samolot skrzydło Arado 555 (skonstruowany w całości z metalu) znany pod nazwą „Latające Skrzydło”.

Pomimo tego, że sztolnie były wydrążonym w czasach wojny schronem dla robotników fabryki i nie były prawdziwym laboratorium Hitlera, to warto wybrać się do Arado i poznać trochę dawnej historii oraz świetnie się bawić jako jeden z głównych bohaterów przygody.

Riese Włodarz
Bunkry Baterii Blüchera


1 komentarz

Dodaj własny

Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+