Baseny Termalne w Uniejowie

Baseny Termalne

Odkąd zaczęło się robić cieplej na dworze, stwierdziliśmy z mężem, że chyba trzeba zacząć się ruszać po zimowym lenistwie. Pomysłem początkowym był basen, ale jak się okazało dosyć trudno było nam się zorganizować aby tam dotrzeć. Kolejnym pomysłem było odkurzenie rowerów i ten plan akurat nam się udał, gdyż mój mąż jest wielkim miłośnikiem przejażdżek rowerowych. Jak to zazwyczaj bywa, po pierwszej jeździe zaczęły mnie boleć plecy i temat basenu powrócił na nowo, tym razem jako sposób na pozbycie się bólu kręgosłupa. Takim oto sposobem w zeszły weekend postanowiliśmy udać się do Uniejowa, gdzie znajdują się baseny termalne.

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Uniejów - Baseny Termalne

ładowanie mapy - proszę czekać...

Uniejów - Baseny Termalne: 51.971268, 18.790062
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Uniejów - Baseny Termalne

 

Kompleks termalno – basenowy położony jest u podnóża XIV wiecznego zamku i sąsiaduje z XIX wiecznym parkiem. Wokół term znajdziemy: Zagrodę Młynarską (zespół muzealno-noclegowy z 5 zabytkowymi obiektami, które zostały przeniesione tutaj z terenu województwa łódzkiego: dwór z miejscowości Nagórki, dwa wiatraki – koźlaki z Chorzepina i ze Zbylczyc, budynek inwentarski z Uniejowa i chałupa ze Skotnik. Na terenie kompleksu wzniesiona została również wierna kopia stodoły z Besiekier); Kasztel Rycerski (odbywają się tutaj pokazy walk rycerskich, degustacje miodów pitnych oraz można tutaj zażyć kąpieli w Łaźniach Kasztelańskich oraz znaleźć miejsce noclegowe); Dom Pracy Twórczej (kulturalno-artystyczne centrum Uniejowa).

Opiszę wam dziś baseny termalne, gdyż naszą podróż do Uniejowa poświęciliśmy tym razem tylko na wygrzanie się w gorących, leczniczych źródłach solankowych. Kompleks składa się z trzech głównych basenów zewnętrznych: basen do pływania z temperaturą 25-27°C(latem) i 28-30°C (zimą); basen solankowy z temperaturą 33°C (latem) i 36°C (zimą) oraz brodzik dla dzieci z temperaturą 30°C (latem). W kompleksie  znajdują się  baseny kryte, baseny otwarte oraz zespół odnowy biologicznej, który jest dodatkowo płatny (solarium, sauna, gabinet masażu, komora śnieżna, łaźnia). Baseny otwarte połączone są z budynkiem basenów krytych i są zasilane leczniczą solanką termalną. Na zewnątrz znajdują się dodatkowe atrakcje takie jak: bufet wodny z zatoką, tras wypoczynkowy, wyspa z jacuzzi, rwąca rzeka oraz zjeżdżalnie.

Baseny Termalne w Uniejowie są typowo wypoczynkowe i relaksacyjne. Oczywiście, można w nich trochę popływać ale nie tak jak na klasycznym basenie do tego przeznaczonym. Na osoby wolące spędzać czas bardziej aktywnie czeka duży basen pływacki.

Baseny zewnętrzne (basen duży solankowo-uzdrowiskowy o głębokości 1,2m., basen rekreacyjny (1,2m.), basen solankowy mały (1,10m.)), są wyposażone w hydromasaże, masaże karku, masaże całego ciała pęcherzykami powietrza znajdującymi się na leżance oraz w gejzery powietrzne.

Zapewne niektórzy z was zastanawiają się jakie właściwości posiadają termy w Uniejowie. Już wyjaśniam. Mianowicie, wody termalne w Uniejowie znajdują się na głębokości ponad 2000 m. a wypływająca z trzech odwiertów woda charakteryzuje się: wydajnością 120 m³/h, temperaturą 68°C, niską mineralizacją na poziomie 7g/l. Uniejowska solanka znajduje zastosowanie przy leczeniu chorób takich jak: reumatoidalne – zwyrodnienia stawów, ortopedyczno-urazowe zwyrodnienia stawów, stany po zabiegach operacyjnych narządów ruchu, schorzenia skóry, nosa, ucha, gardła i krtani, nerwobóle, dyskopatie, nerwice.

Faktycznie nerwoból i bóle kręgosłupa przeszły, ale za to przyszła senność. Woda tak bardzo wyciągnęła ze mnie siły, że cały dzień chodziłam jak dziecko we mgle. Bawiliśmy się super i bardzo milo spędziliśmy dzień. Oczywiście cały czas korzystaliśmy z basenów zewnętrznych. Temperatura powietrza wskazywała 10°C a woda miała 36°C. Ja nie odważyłam się zjechać ze zjeżdżalni, ponieważ nie wyobrażałam sobie siebie mokrej, stojącej w kolejce do zajadu, ale mój mąż z bratem i szwagierką się odważyli. Szkoda, że nie widzieliście ich, czekających w kolejce, skaczących i oklepujących się w celu rozgrzania. Niezapomniany widok :) .

Bilet normalny na 2 godziny, to koszt 30 zł od osoby w weekendy i święta. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, dlaczego ludzie już w szatni, jeszcze przed zakupem biletów, zaczęli zmieniać buty na klapki? Może chcieli zaoszczędzić na czasie, a może nie chcieli pobrudzić podłogi w przebieralni? Jeżeli ktoś z was zna przyczyny takiego zachowania, to proszę o podzielenie się swoimi pomysłami w komentarzach.

 1 komentarz

Dodaj własny
  1. Spontaniczne Podróże

    Baseny w Uniejowie są Projektem Funduszy Europejskich, który zwyciężył w II edycji konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich” w kategorii „Obszary wiejskie”.


Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+