Bunkry Baterii Blüchera

Bunkry Baterii Blüchera

Powoli zbliża się wiosna, a wraz z nią zaczynamy myśleć o tym, gdzie spędzić majówkę, wolne weekendy i urlop. Jeżeli w waszych planach pojawi się Ustka, to koniecznie odwiedźcie Bunkry Blüchera. Poznacie kawałek wojennej historii Ustki. Do niedawna zachodnia strona miasta była zajmowana przez wojsko i nikt nie maił tam wstępu. Obecnie poligon wojskowy jest otwarty i pilnowany doraźnie. Jako ciekawostkę dodam, że od połowy XIX wieku aż do okresu międzywojennego istniało tutaj kąpielisko dla mężczyzn.

Bunkry Baterii Blüchera (książę Gerhard Leberecht von Blücher), to dwie połączone ze sobą podziemnymi korytarzami żelbetonowe działobitnie (stanowiska ogniowe działa w pełni wyposażone), które zachowane są w doskonałym stanie. Bunkier ma dwie kondygnacje: na górnej znajdowały się 4 stanowiska dla armat o kalibrze 10,5 cm. wraz z miejscami na pociski artyleryjskie oraz szeroki na 4 metry dalmierz z systemem przeliczeniowym, przykrytym pancerną kopułą. Armaty mogły wystrzeliwać pociski o wadze 20 kg. na wysokość 12 km. do okrętów oddalonych o 17 kilometrów od Ustki.

Podziemia natomiast były przeznaczone dla załogi — samodzielne stanowiska ogniowe dla dział o wadze 7,5 tony, schron dalomierza, stanowisko dowodzenia, sypialnie dla około 40. osób oraz toaleta.

Wszystkie pomieszczenia wraz z wyposażeniem są dostępne dla zwiedzających. Znajdziemy tutaj filmy dokumentalne, ciekawe efekty multimedialne, filmy 3D, dokumentalne nagrania wydobywające się ze starych aparatów telefonicznych, broń, albumy ze zdjęciami i realistyczne silikonowe manekiny. Jeden z nich nawet chrapie.

Bunkry Baterii Blüchera

Bunkry Baterii Blüchera zostały wybudowane na jesieni 1937 r. przez niemieckie lotnictwo Luftwaffe, na wydmie tuż przy porcie Usteckim przy ujściu rzeki Słupi. Budowa bunkrów była dla Niemców bardzo ważnym punktem strategicznym, który musiał być odpowiednio broniony przed rozpowszechnionym wówczas przez propagandę hitlerowską „polskim zagrożeniem”. Według obliczeń do zestrzelenia ciężkiego bombowca alianckiego działa przeciwlotnicze kalibru 8,8 cm. musiały oddać około 16 tyś. wystrzałów, a armaty 6 tyś. wystrzałów. Za 30 mln. ówczesnych marek miała być zbudowana dodatkowo magistrala kolejowa łącząca Ustkę z Berlinem. Budowa Baterii Blüchera nigdy nie została dokończona – 23 września 1939 r. przyszedł rozkaz jej wstrzymania. Wiadomym jest również, że nie oddała ani jednego strzału.

Teren bunkrów jest mały i można go obejść spokojnie w godzinę, jednak osoby zainteresowane dokładnym zapoznaniem się ze wszystkimi filmami i nagraniami muszą poświęcić tej atrakcji znaczenie więcej czasu.

Dla chętnych organizatorzy oferują imprezy integracyjne, ogniska, gry i zabawy, znajdziecie tutaj również tor łuczniczy i strzelnicę paintbollową. Organizowany jest także kiermasz militarny. A dla smakoszy wojskowej zupy znajdzie się grochówka i kiełbasa z grilla.

Riese Włodarz

 

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Bunkry Baterii Blüchera

ładowanie mapy - proszę czekać...

Bunkry Baterii Blüchera: 54.586475, 16.849229
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Bunkry Baterii Blüchera


Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+