Atrakcje Turystyczne Ciechanowa

Ratusz

W 2012 roku Szymon Majewski dla żartu odsłonił w Ciechanowie pomnik Dody. Popiersie mogło oglądać wielu mieszkańców miasta. Dodatkowo Szymon wysłał tam wynajętych reporterów, aby dowiedzieli się co mieszkańcy sądzą o tym pomyśle, a także zatrudnił aktora przypominającego prezydenta Bronisława Komorowskiego, który przybył odsłonić tenże pomnik. Oczywiście pomnik został zlikwidowany, ale zdobył swoich sympatyków, jak i przeciwników. Podobno koncepcja pomnika powracała parę razy, ale jakoś na razie nic w tym kierunku nie zrobiono. Ja w swoim artykule przedstawię Wam prawdziwe atrakcje turystyczne Ciechanowa, które są naprawdę warte uwagi.

Browar Ciechan

Coś dla miłośników piwa – Browar Ciechan jest położy niedaleko zamku i został założony w 1864 r. Zarządzał nim warszawski piwowar Karola Machlejda. W latach 90. po prywatyzacji Browarów Warszawskich właścicielem Browaru Ciechan był austriacki koncern piwowarski Brau Union. W 2001 r. browar został zamknięty, ale już w 2002 r. kupiło go przedsiębiorstwo Gambrynus Sp. z o.o., które wznowiło produkcję piwa, jako Browar Gambrynus. W 2004 r. browar zmienił nazwę na Browar Ciechanów, w 2007 r. na Browar Ciechan. W 2008 r. wyroby Browaru zostały wpisane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na polską listę Produktów Tradycyjnych. W piwnicach Browaru znajduje się stylowy Pub Ciechan.

Kościół Farny i Farska Góra

Farska Góra jest kolebką Ciechanowa. Według badań archeologicznych, to właśnie tutaj legendarny Ciechan, wzniósł drewniany gród. U podnóża góry znajduje się pomnik Ciechana oraz znajduje się gotycki kościół farny. Pomimo zniszczeń i przebudowy zachował on swój charakter. Znajduje się w nim renesansowy nagrobek Stanisława Szczurzyńskiego. Nieopodal kościoła, na szczycie góry wznosi się neogotycka dzwonnica.

Kolejnym ciekawym miejscem, które warto odwiedzić jest położony nieopodal Zamku Browar Ciechan. Browar został założony w 1864 roku przez warszawskiego piwowara Karola Machlejda. W piwnicach Browaru znajduje się stylowy, oddający klimat tego miejsca, Pub Ciechan.

Dzielnica Bloki i Komin Cegielni

Bloki jest to dzielnica zbudowana podczas II wojny światowej dla niemieckich żołnierzy i ich rodzin. Tutaj widać 30. metrowy komin cegielni – pozostałość po stuletnim zakładzie przemysłowym. Najprawdopodobniej w czasie wojny cegielnia była wykorzystywana przez hitlerowców, jako krematorium. Po wojnie produkcja cegły trwała do końca lat 70-tych. Źródłem surowca były przyległe tereny bogate w glinę, gdy pokłady się wyczerpały zakład zamknięto a miejsca, z których eksploatowano surowiec częściowo zasypano i zalano wodą.

Ratusz

Niedaleko zamku znajduje się neogotycki ratusz zbudowany z cegły na planie prostokąta, podpiwniczony z czworoboczną wieżą na osi fasady.

RatuszRatusz (w oddali Zamek Książąt Mazowieckich)

Rynek

Rynek w Ciechanowie ma fontannę i został zaprojektowany w kształcie regularnego czworoboku. Z każdego rogu rynku wybiegają dwie prostopadłe do niego ulice.

Zamek w Ciechanowie

Wieża Ciśnień

Do najbardziej charakterystycznych budowli Ciechanowa należy Wieża Ciśnień. Została wzniesiona 1 1972 r. i zaprojektowana, jako wyrównawczy zbiornik wody dla dzielnicy przemysłowej. Jakiś czas była ona używana, ale nigdy nie zapełniono jej do końca. Było parę pomysłów na jej zagospodarowanie, ale póki, co od lat 80. jest opuszczona.

Hala Pułtuska

Kolejnym historycznym zabytkiem jest Hala Pułtuska. Był to reprezentacyjny poniemiecki budynek z lat 1942-44. Jest to najdłuższy budynek w mieście: mierzy 130 m. Jego nazwa wiąże się z tym, iż stoi on przy trasie wylotowej do Pułtuska.

 

W Ciechanowie, od kilku lat, miesiąc czerwiec stał się okresem Festiwalu muzyki chóralnej Ciechanovia Cantans. Na zamku i w ciechanowskich kościołach prezentowały już swoje zdolności chóry z Ukrainy, Litwy, Słowacji Włoch, Niemiec, Francji i Norwegii.

Pierwsza pisemna wzmianka o Ciechanowie pochodzi z 1065 r. – z dokumentu mogileńskiego wydanego przez Bolesława Śmiałego. Ze względu na swoje położenie gród ciechanowski stanowił ośrodek obronny na północnym Mazowszu, co wiązało się z jego częstymi najazdami przez Pomorzan, Prusów, Litwinów, a później również przez zakon krzyżacki. Na terenie dzisiejszego miasta i w jego okolicach zlokalizowano łącznie 16 znalezisk skarbów wczesnośredniowiecznych.

Z dnia 3. na 4. września 1939 r. miasto zostało zajęte przez Niemców. Ciechanów został wtedy wcielony do Rzeszy i przemianowany na niemiecki Zichenau, jako stolica Rejencji Ciechanowskiej. Rozpoczęła się zatem eksterminacja ludności polskiej i żydowskiej. Zbudowano trzy obozy pracy, tysiące mieszkańców tego miasta wywieziono lub rozstrzelano. 17 stycznia 1945 r. Ciechanów został zdobyty przez oddziały Armii Czerwonej z II Frontu Białoruskiego. Po wojnie nastąpił szybki rozwój miasta.

Będąc w Ciechanowie musicie koniecznie odwiedzić Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Jego historia dotyczy rodu Krasińskich.

Romantyczna Opinogóra

 

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Ciechanów

ładowanie mapy - proszę czekać...

Kościół Farny: 52.875377, 20.613446
Zamek Książąt Mazowieckich: 52.884616, 20.619171
Rynek: 52.808161, 20.869442
Ratusz miejski: 52.882503, 20.618633
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Kościół Farny
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Zamek Książąt Mazowieckich
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Rynek
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Ratusz miejski


2 komentarze

Dodaj własny

Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+