Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny

Któż z nas nie słyszał o Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Jest to jedna z najbardziej urokliwych i znanych miejscowości turystycznych w Polsce i za granicą. Ostoja i miejsce wypoczynku wielu artystów, o czym świadczą liczne galerie, pracownie oraz odbywający się od 2007 r. Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”.

Kazimierz Dolny jest miastem o wielu obiektach zarówno sakralnych, jak i zabytkowych a architektura jest iście urokliwa. Również miłośnicy pieszych wycieczek znajdą tutaj coś dla siebie. Mnie zachwyciły tutejsze wąwozy.

Najbardziej znanymi atrakcjami turystycznymi Kazimierza Dolnego są: zamek, rynek, kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja oraz Góra Trzech Krzyży.

Na pierwszej stronie znajdziecie informacje o Górze Trzech Krzyży, Zamku, Rynku i Farze, na drugiej stronie – o Wąwozie Korzeniowy Dół, znajdującej się w jego okolicy zabytkowej Starej Chacie i Kazimierzowskich spichlerzach, na trzeciej – o Cmentarzu Żydowskim i Legendach, a na czwartej – trochę historii miasta, ciekawostki oraz galerię zdjęć.

Góra Trzech Krzyży

Naszą wycieczkę zaczęliśmy od Góry Trzech Krzyży (zwanej również Krzyżową Górą), czyli wzniesienia, nad którym leży Kazimierz Dolny. Krzyże postawiono tutaj w 1708 r. Nawiązują one do Golgoty oraz upamiętniają liczne ofiary zarazy morowej (czyli cholery), która wystąpiła na tych terenach. Góra jest widoczna z daleka, a na jej szczyt prowadzą kamienne schodki zatopione wśród chronionej rzadkiej roślinności. Ze szczytu możemy podziwiać panoramę miasta, piękno płynącej Wisły oraz wznoszący się dumnie na drugim brzegu rzeki zamek w Janowcu.

Zamek

Po zejściu z góry udaliśmy się do ruin ponad 600 letniego zamku, które akurat były w remoncie, więc nie za wiele zobaczyliśmy. W każdym razie zamek wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego składa się z dwóch części: okrągłej „Baszty” zwanej Wieżą Łokietka, gdzie w najniższej kondygnacji mieści się loch, położonej ok. 180 metrów od zamku oraz Zamku Dolnego o kształcie czworoboku. W głębi dziedzińca znajduje się skrzydło mieszkalne, gdzie zachowały się wysokie mury. Zamek otacza wykuta w skale sucha fosa. Początkowo zamek buł budowlą obronną, która składała się z przyziemia o sześciu izbach i piętra. Zamek posiadał dwie wieże: mała wieża znajdowała się od strony miasta, a duża od strony Wisły. Huczne otwarcie zamku jest przewidziane na rozpoczęcie sezonu turystycznego 2015. W czasie remontu odkryto nowe pomieszczenia i wiele cennych znalezisk, które będzie można już niedługo podziwiać. Z zamkiem związana jest legenda o Żydówce Esterce – Król Kazimierz Wielki miał z nią romans i dla ich schadzek wybudował w pobliskiej Bochotnicy zamek, połączony lochami z kazimierską fortecą.

Zamek w Kazimierzu Dolnym

Rynek

Sercem Kazimierza jest brukowany Rynek – miejsce spotkań mieszkańców, artystów i turystów. Zachowały się tutaj zabytkowe wspaniale zdobione kamienice, a na samym środku rynku stoi studnia, która uzupełnia ten iście romantyczny widok. Rynek składa się z dwóch części: starszej, która jest położona wyżej (przy Farze) i młodszej położonej niżej. Na Rynku na uwagę zasługują kamienice Przybyłów z około 1615 r. – Pod Świętym Mikołajem oraz Pod Świętym Krzysztofem. Są one dowodem XVI i XVII wiecznego rozwoju miasta i bogactwa kupców w nim mieszkających.

Przy rynku, na wzgórzu, poniżej ruin zamku znajduje się Kościół Farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. Został on wybudowany około 1325 r. i następnie spalony w pożarze miasta w 1561 r. W roku 1586 zaczęto odbudowę fary w stylu renesansowym, którą zakończono w roku 1613. W środku znajdują się cenne zabytki:

  • organy w modrzewiowej oprawie z 1620 r., które są jednymi z najstarszych w Polsce,
  • renesansowe popiersie Mikołaja Przybyły,
  • stalle (ławki) z 1 poł. XVII w.,
  • chrzcielnica — warsztat Santi Gucciego,
  • ołtarz główny w stylu barokowym.
  • ambona z 1615 r. z rokokowym zwieńczeniem.Nikt jeszcze nie napisał komentarza

Dodaj własny

Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+