Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny

Któż z nas nie słyszał o Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Jest to jedna z najbardziej urokliwych i znanych miejscowości turystycznych w Polsce i za granicą. Ostoja i miejsce wypoczynku wielu artystów, o czym świadczą liczne galerie, pracownie oraz odbywający się od 2007 r. Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”.

Kazimierz Dolny jest miastem o wielu obiektach zarówno sakralnych, jak i zabytkowych a architektura jest iście urokliwa. Również miłośnicy pieszych wycieczek znajdą tutaj coś dla siebie. Mnie zachwyciły tutejsze wąwozy.

Najbardziej znanymi atrakcjami turystycznymi Kazimierza Dolnego są: zamek, rynek, kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja oraz Góra Trzech Krzyży.

Na pierwszej stronie znajdziecie informacje o Górze Trzech Krzyży, Zamku, Rynku i Farze, na drugiej stronie – o Wąwozie Korzeniowy Dół, znajdującej się w jego okolicy zabytkowej Starej Chacie i Kazimierzowskich spichlerzach, na trzeciej – o Cmentarzu Żydowskim i Legendach, a na czwartej – trochę historii miasta, ciekawostki oraz galerię zdjęć.

 

KML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Kazimierz Dolny

ładowanie mapy - proszę czekać...

Rynek: 51.321891, 21.947272
Kościół Farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja : 51.322721, 21.948570
Góra Trzech Krzyży: 51.321849, 21.949611
Ruiny Zamku: 51.323572, 21.950120
Wąwóz Korzeniowy Dół: 51.319535, 21.978671
Stara Chata: 51.318701, 21.972243
Cmentarz Żydowski: 51.313725, 21.953103
Zamek w Bochotnicy: 51.335089, 21.994742
Zamek w Janowcu: 51.324497, 21.893102
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Rynek
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Kościół Farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Góra Trzech Krzyży
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Ruiny Zamku
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Wąwóz Korzeniowy Dół
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Stara Chata
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Cmentarz Żydowski
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Zamek w Bochotnicy
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Zamek w Janowcu

 

Góra Trzech Krzyży

Naszą wycieczkę zaczęliśmy od Góry Trzech Krzyży (zwanej również Krzyżową Górą), czyli wzniesienia, nad którym leży Kazimierz Dolny. Krzyże postawiono tutaj w 1708 r. Nawiązują one do Golgoty oraz upamiętniają liczne ofiary zarazy morowej (czyli cholery), która wystąpiła na tych terenach. Góra jest widoczna z daleka, a na jej szczyt prowadzą kamienne schodki zatopione wśród chronionej rzadkiej roślinności. Ze szczytu możemy podziwiać panoramę miasta, piękno płynącej Wisły oraz wznoszący się dumnie na drugim brzegu rzeki zamek w Janowcu.

Zamek

Po zejściu z góry udaliśmy się do ruin ponad 600 letniego zamku, które akurat były w remoncie, więc nie za wiele zobaczyliśmy. W każdym razie zamek wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego składa się z dwóch części: okrągłej „Baszty” zwanej Wieżą Łokietka, gdzie w najniższej kondygnacji mieści się loch, położonej ok. 180 metrów od zamku oraz Zamku Dolnego o kształcie czworoboku. W głębi dziedzińca znajduje się skrzydło mieszkalne, gdzie zachowały się wysokie mury. Zamek otacza wykuta w skale sucha fosa. Początkowo zamek buł budowlą obronną, która składała się z przyziemia o sześciu izbach i piętra. Zamek posiadał dwie wieże: mała wieża znajdowała się od strony miasta, a duża od strony Wisły. Huczne otwarcie zamku jest przewidziane na rozpoczęcie sezonu turystycznego 2015. W czasie remontu odkryto nowe pomieszczenia i wiele cennych znalezisk, które będzie można już niedługo podziwiać. Z zamkiem związana jest legenda o Żydówce Esterce – Król Kazimierz Wielki miał z nią romans i dla ich schadzek wybudował w pobliskiej Bochotnicy zamek, połączony lochami z kazimierską fortecą.

Zamek w Kazimierzu Dolnym

Rynek

Sercem Kazimierza jest brukowany Rynek – miejsce spotkań mieszkańców, artystów i turystów. Zachowały się tutaj zabytkowe wspaniale zdobione kamienice, a na samym środku rynku stoi studnia, która uzupełnia ten iście romantyczny widok. Rynek składa się z dwóch części: starszej, która jest położona wyżej (przy Farze) i młodszej położonej niżej. Na Rynku na uwagę zasługują kamienice Przybyłów z około 1615 r. – Pod Świętym Mikołajem oraz Pod Świętym Krzysztofem. Są one dowodem XVI i XVII wiecznego rozwoju miasta i bogactwa kupców w nim mieszkających.

Przy rynku, na wzgórzu, poniżej ruin zamku znajduje się Kościół Farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. Został on wybudowany około 1325 r. i następnie spalony w pożarze miasta w 1561 r. W roku 1586 zaczęto odbudowę fary w stylu renesansowym, którą zakończono w roku 1613. W środku znajdują się cenne zabytki:

  • organy w modrzewiowej oprawie z 1620 r., które są jednymi z najstarszych w Polsce,
  • renesansowe popiersie Mikołaja Przybyły,
  • stalle (ławki) z 1 poł. XVII w.,
  • chrzcielnica — warsztat Santi Gucciego,
  • ołtarz główny w stylu barokowym.
  • ambona z 1615 r. z rokokowym zwieńczeniem.Nikt jeszcze nie napisał komentarza

Dodaj własny

Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+
  • Twitter