Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny

Wielokulturowy Kazimierz Dolny oferuje sporo atrakcji: rejsy statkiem, wycieczki samochodami terenowymi po okolicy, przejażdżki bryczką, spacery turystyczne, parki linowe, stacja narciarska na granicy ze wsią Bochotnica z pełnym wyposażeniem. My wybraliśmy się na 60. minutowy rejs po Wiśle flotyllą rzeczną i dotarliśmy do ruin magnackiego Zamku w Janowcu, który przez lata był jedynym prywatnym zamkiem w Polsce Ludowej. Na brzegu czekała na nas kolorowa ciuchcia, która zawiozła nas do ruin.

Zamek w Janowcu

Wąwóz Korzeniowy Dół

Wraz z mężem bardzo lubimy piesze wędrówki, dlatego bardzo dużo czasu poświęciliśmy również na zwiedzanie wąwozów, którymi można obejść dookoła prawie całe miasto. Najbardziej znanym wąwozem jest Korzeniowy Dół. Nazwa pochodzi od przepięknie poskręcanych korzeni drzew rosnących na skarpach. Wąwóz jest przepiękny niczym z bajki. Przy ładnej pogodzie można oglądać istną grę świateł, która jest przepięknym tłem do zdjęć. Nic dziwnego, że Korzeniowy Dół jest ulubionym motywem kazimierzowskich pejzażystów. Naukowcy badający powstanie wąwozu zaobserwowali, że niektóre doliny mają kształt litery V, a inne – litery U. Długość trasy wynosi ok. 6 km.

Wąwóz Korzeniowy Dół

Stara Chata

Tuż przy szlaku w dolinie rzeki Grodarz znajduje się zabytkowa Stara Chata z XVII-XVIII wieku. Jest to historyczna i rodzinna pamiątka. Cała okolica tzw. Doły Kobiałkowe należały do rodziny Kobiałków. Pierwszy Kobiałko (znany twórca pomnika na Wawelu) osiedlił się na przedmieściu Kazimierza (obecna nazwa okolicy, to Doły). Z dworku na Wylągach pozostała jedynie Stara Chata, która służyła rodzinie, jako schronisko w pobliżu istniejących tu 200. uli z pszczołami. Obecnie Stara Chata jest udostępniona zwiedzającym.

Stara Chata

Spichlerze

Wyjątkową grupą zabytków w Kazimierzu są spichlerze. Z 60. zostało ich tylko 11. Spichlerze są zbożowymi magazynami, co świadczy o tym, że miasto było centrum handlu zbożem. Są to 2-3 kondygnacyjne potężne budynki, ze schodami wewnątrz i windami blokowymi na zewnątrz. Prostokątne spichlerze zazwyczaj stawiano krótką ścianą przodem do Wisły.

 • Spichlerz „Pod Żurawiem” z II poł. XVII w., ul. Puławska 100 (hotel TP Edukacja i Wypoczynek sp. z o.o.), numer w rejestrze zabytków: A/836 z 27.02.1984. Wyremontowany w latach 1988–1993 z przeznaczeniem na hotel według projektu Tadeusza Augustynka.
 • Spichlerz „Król Kazimierz” (dawniej Przetwórnia Owoców) z II poł. XVII w., ul. Puławska 70 (hotel)
 • Spichlerz Pielaka z XVII w., ul. Puławska 66 (w ruinie)
 • Spichlerz „Pod Wianuszkami” z lat 80. XVII w., ul. Puławska 64 (schronisko młodzieżowe), nr w rejestrze zabytków: A/209 z 14.02.1967
 • Spichlerz Nowakowskiego z II poł. XVI lub XVII w., ul. Puławska 5
 • Spichlerz „Bliźniak” z pocz. XVII w., ul. Puławska 46. Nr w rejestrze zabytków: A/210 z 14.02.1967
 • Spichlerz Feuersteina (Krzysztofa Przybyły) z XVI w. z późnorenesansowym szczytem, ul. Puławska 40
 • Spichlerz Ulanowskich (Mikołaja Przybyły) z 1591 r., ul. Puławska 34 (Muzeum Przyrodnicze)
 • Spichlerz przy ul. Tyszkiewicza 18
 • Spichlerz Kobiałki z 1636 r., ul. Krakowska 61 (hotel PTTK)
 • spichlerz przy ul. Krakowskiej 63 z I poł. XVII w. (w ruinie).Nikt jeszcze nie napisał komentarza

Dodaj własny

Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
 • Facebook
 • Google+