Krynica Zdrój

Jaszczurka z kwiatów na deptaku w Krynicy Zdrój

Moja babcia od najmłodszych lat miała problemy z nerkami i dlatego odkąd pamiętam jeździła do sanatorium. Uzdrowiskiem najczęściej przez nią odwiedzanym okazała się Krynica Zdrój.

Oj, jakie były przygotowania do wyjazdu. Szukanie kreacji i butów, w których będzie można pójść na spacer po deptaku i wstąpić do pijalni wód leczniczych. Wybieranie eleganckiego szlafroka, aby wykwintnie kroczyć korytarzami podczas zmiany gabinetów zabiegowych. W tamtych czasach Krynica Zdrój uchodziła za najbardziej ekskluzywne uzdrowisko w Polsce. Zresztą część tego klimatu zachowała się po dziś dzień. Po jakimś czasie moja mama również wybrała się do Krynicy, a ściślej mówiąc do Muszyny, aby podreperować swój biedny kręgosłup.

Rodzinnie byliśmy w tym uroczym miejscu już parę razy, w ramach relaksacyjnych ale stwierdziłam, że muszę się tam wybrać raz jeszcze w celach stricte podróżniczych.

Dla tych, którzy nie wiedzą gdzie się to miasto znajduje, to uprzejmie informuję iż leży w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów. Krynicę otaczają wzgórza Góry Parkowej, Krzyżowej i Jasiennika.

Krynica Zdrój słynie ze swych uzdrawiających wód, których lecznicze właściwości zaczęto wykorzystywać pod koniec XVIII wieku, a sam rozkwit zdrojowiska rozpoczął się w drugiej połowie XIX wieku. Jego prekursorem był profesor Józef  Dietl. Powstały wówczas zabytkowe budowle takie jak neorenesansowy Dom Zdrojowy i Stare Łazienki Mineralne.

Znany niektórym pensjonat Patria pochodzi z okresu międzywojennego a wybudował go, w 1932r. za pieniądze zarobione na scenach świata, znany wszystkim Jan Kiepura. Koszt wyniósł trzy miliony dolarów. W Patrii zachował się oryginalny wystrój, w tym alabastry, marmury, winda z lat 30, drzwi obrotowe oraz taras wypoczynkowy na dachu. Dach był zwieńczony ogromnym stalowym masztem.

Najstarszym budynkiem w Krynicy jest Pijalnia Słotwinka, która powstała w 1806r. Początkowo znajdowała się na krynickim deptaku w miejscu, gdzie obecnie stoi Pijalnia Główna z 1971 roku. Ciekawostką jest, że na 3,5. tysiąca m² znajduje się sala koncertowa i ogród zimowy.

Wracając do Pijalni Słowinka, to na początku drugiej połowy XIX w. została ona przeniesiona do Parku Słotwińskiego. Otwierana jest teraz sezonowo.

Fontanna w Krynicy ZdrojuFontanna przy głównym deptaku

Tuż obok znajdziemy Restaurację Koncertową, której historia sięga 1870r. Wybudowany wtedy Pawilon nosił nazwę Słotwiński Pawilon Koncertowy i taką też pełnił funkcję. Odbywały się w nim koncerty, a sam park był ulubionym miejscem kuracjuszy.

Inne zabytki uzdrowiska to Łazienki Borowinowe z 1881r., Stare Łazienki Mineralne z lat 1863-1866. W centralnej części deptaku stoi neorenesansowy Stary Dom Zdrojowy (1889r.), z zachowaną oryginalną salą balową, w którym mieściła się pijalnia wody „Mieczysław”.

W jednej z willi „Romanówka”, od 1994r. mieści się Muzeum Nikifora, właściwie Epifaniusza Drowniaka (1895-1968), krynickiego malarza prymitywisty o światowej sławie, pochodzenia łemkowskiego, nazywanego również Matejką Krynicy.

W Krynicy przy ulicy Piłsudskiego znajduje się pomnik ku czci Wojska Polskiego z inskrypcją „Obrońcom Zwycięzcom”. Jest to niesztampowy i oryginalny przykład nowoczesnej rzeźby. Pomnik stworzył profesor Bronisław Chromy w 1985r., z okazji 40 rocznicy zakończenia II wojny światowej.

W Krynicy-Zdroju i jej najbliższej okolicy wytyczony jest Szlak Cerkwi Łemkowskich. Poświęcony jest on budownictwu sakralnemu tych okolic, w przeszłości zamieszkanych głównie przez Łemków.

CerkiewCerkiew

W Krynicy działa kolejka ziemno-linowa na Górę Parkową oraz kolejka gondolowa na Jaworzynę (1114 m n.p.m.), która może przewieźć 1200 osób na godzinę. Dzięki tym inwestycjom Krynica Zdrój stała się dużym kurortem narciarskim.

Kultura w Krynicy

Co roku, od 1967 r., w Krynicy Zdroju organizowany jest Europejski Festiwal Opery i Operetki im. Jana Kiepury, pod dyrekcją Bogusława Kaczyńskiego. Na dwa tygodnie, na przełomie sierpnia i września, zjeżdża się tutaj około 1000 solistów i artystów. Koncertu, odbywającego się na deptaku, słucha około 20 000 osób. Na uwagę zasługuje także coroczny Międzynarodowy Festiwal Gitarowy, który jest organizowany w lutym.

Od roku 1990 we wrześniu odbywają się cykliczne spotkania polityków i przedsiębiorców z Europy Centralnej i Wschodniej tzw. „Forum Ekonomiczne.

Uzdrowisko Krynica Zdrój

Pierwsze naukowe badania wód krynickich przeprowadził profesor Uniwersytetu Lwowskiego Baltazar Hacquet

W 1901 r. w Krynicy przebywało ponad 6 tys. kuracjuszy i liczba ich corocznie rosła, przekraczając, po dziesięciu latach, 10 tys. W związku z koniecznością pozyskania większej ilości wód, od 1911 r. poszukiwania nowych źródeł wód mineralnych w Krynicy prowadził światowej sławy geolog Rudolf Zuber, profesor Uniwersytetu Lwowskiego. W 1914r. zakończyły się one sukcesem. Dowiercono się w szybie „Zuber I” do szczawy alkalicznej o największym znanym wówczas stężeniu.

Podczas II wojny światowej wywieziona z Krynicy linie do butelkowania wód i inne urządzenia techniczne. Zniknęły również cenne miedziane wanny do kąpieli. Wszystkie budynki uzdrowiskowe wymagały szybkich remontów.

W latach swej świetności Krynica była miejscem spotkań i pobytu wielu sławnych Polaków takich jak: Józef Piłsudski,  Artur Grottger, Jan Matejko, Józef Ignacy Kraszewski, Henryk Sienkiewicz, Julian Tuwim, Helena Modrzejewska, Władysław Reymont, Konstanty Ildefons Gałczyński oraz wspomniany wcześniej  Jan Kiepura. Z obcokrajowców bywali tutaj: królowa Holandii Juliana, Valdas Adamkus, Václav Havel i Wiktor Janukowycz.

Pomnik Adama MickiewiczaPomnik Adama Mickiewicza w okolicach deptaka

Krynica Zdrój jest obecnie dużym ośrodkiem medycyny uzdrowiskowej i sanatoryjnej. Leczy się tu choroby:

 • kobiece – przewlekłe stany zapalne narządu rodnego, niepłodność, stany po operacjach doszczętnych;
 • choroby układu moczowego – kamica dróg moczowych, zapalenie dróg moczowych, przewlekłe zapalenie nerek;
 • choroby układu trawienia – choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, przewlekłe zapalenie trzustki, stan zapalny pęcherzyka żółciowego, stany zapalne oraz zaburzenia czynnościowe jelit, przewlekłe nieżyty żołądka i dwunastnicy, stany pooperacyjne żołądka i pęcherzyka żółciowego;
 • choroby serca i układu krążenia – nadciśnienie tętnicze w I okresie, zarostowe stwardnienie tętnic, choroba wieńcowa, choroba Raynauda, nerwice naczyniowe, zmiany zwyrodnieniowe mięśnia sercowego;
 • choroby układu wydzielania wewnętrznego i zaburzenia przemiany materii – cukrzyce leczone insuliną, lekami doustnymi i dietą, cukrzyca powikłana zmianami naczyniowymi, skaza moczanowa;
 • choroby układu ruchu – choroby zwyrodnieniowe, stany przeciążeniowe, choroby metaboliczne stawów;
 •  nerwice
 • niedokrwistość.

Stosuje się również różnego rodzaju rehabilitacje, które obejmują schorzenia: ginekologiczne, narządu ruchu, układu pokarmowego, układu moczowego, układu oddechowego, cukrzycę i otyłość.

W mieście znajdują się liczne jaskinie solne, pijalnie i rozlewnie wód mineralnych i leczniczych takich jak:

 • zdrój Główny
 • zdrój Jan
 • zdrój Józef
 • zdrój Mieczysław
 • zdrój Słotwinka
 • zdrój Tadeusz
 • zdrój Zuber

 

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Krynica Zdrój

ładowanie mapy - proszę czekać...

Góra Parkowa: 49.420094, 20.961086
Pensjonat Patria: 49.421153, 20.965961
Pijalnia Główna: 49.417153, 20.957374
Pijalnia Słotwinka: 49.431760, 20.953529
Stary Dom Zdrojowy: 49.417634, 20.956593
Restauracja Koncertowa: 49.431607, 20.953234
Muzeum Nikifora: 49.418644, 20.955916
Jaworzyna Krynicka: 49.419974, 20.925200
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Góra Parkowa
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Pensjonat Patria
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Pijalnia Główna
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Pijalnia Słotwinka
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Stary Dom Zdrojowy
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Restauracja Koncertowa
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Muzeum Nikifora
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Jaworzyna Krynicka


Nikt jeszcze nie napisał komentarza

Dodaj własny

Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
 • Facebook
 • Google+