Lublin Stare Miasto

Widok z Wieży Zamkowej

Uwielbiam nasze podróże i spontaniczne pomysły mojego Misiaka. Tym razem postanowiliśmy spędzić weekend w krainie społeczności LU… Lublin – położony na Wyżynie Lubelskiej nad rzeką Bystrzycą, historycznie w Małopolsce. Jest również jednym z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce. Dzięki tym cechom można w nim znaleźć pamiątki z różnych epok i dlatego, jeżeli będziecie mieli chwilę wolnego oraz chęć na wojaże polecam odwiedzenie Lublina i zatopienie się w jego historii oraz w jego architekturze, która skupia się już teraz przede wszystkim w obrębie Starego Miasta.

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Lublin - Stare Miasto

ładowanie mapy - proszę czekać...

Brama Krakowska: 51.247505, 22.566299
Brama Grodzka: 51.249795, 22.570145
Zamek z Kaplicą Zamkową: 51.250420, 22.572441
Archikatedra Lubelska: 51.246632, 22.568602
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Brama Krakowska
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Brama Grodzka
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Zamek z Kaplicą Zamkową
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Archikatedra Lubelska

 

Obok średniowiecznej Bramy Krakowskiej, neostylowy Zamek Lubelski stanowi drugi rozpoznawalny symbol architektoniczny miasta. Budowę grodu na wzgórzu zamkowym przypisuje się Bolesławowi Chrobremu. Lublin, to z jednej strony zabytkowe kamienice, architektura kościelna, teatry, a z drugiej liczne kawiarenki, w których znajdują chwile wytchnienia zabiegani ludzie. Nie zapominajmy też o tym, że Lublin jest jednym z trzech miast w Polsce, gdzie jeszcze jeżdżą trolejbusy.

Zamek w Lublinie

 Brama Krakowska w LublinieŚredniowieczna Brama Krakowska – XIV-wieczna brama strzegąca dostępu do Starego Miasta w Lublinie, historyczny symbol grodu.
  Brama Grodzka w LublinieBrama Grodzka zwana także Żydowską jest jednym z pierwszych murowanych elementów obwarowań miasta wybudowanych w 1342 roku.

Plac po Farze w LubliniePlac Po Farze – plac w centrum Starego Miasta. W latach 1936-1938 odkopano tu fundamenty kościoła farnego pod wezwaniem św. Michała Archanioła. W 2002 fundamenty odrestaurowano. Obecnie plac Po Farze jest doskonałym punktem widokowym na Zamek oraz popularnym miejscem koncertów jak i również spotkań lublinian.

Zamek w LublinieWidok na Zamek z Kaplicą Zamkową – pierwotnie zbudowany w XII wieku, w XIII wieku dobudowano do niego romański donżon (wieżę mieszkalno-obronną), wielokrotnie przebudowywany, podczas okupacji niemieckiej mieściło się tam więzienie.

W Lublinie na uwagę zasługuje również Archikatedra Lubelska, która powstała w latach 1586-1625 jako kościół zakonny Jezuitów. Obecnie jest to głównie barokowa świątynia z elementami rokokowymi, renesansowymi i klasycystycznymi. We wnętrzu znajdziemy freski pokrywające całą powierzchnię ścian i sklepienia, dzięki czemu odnosimy optyczne wrażenie, że kolumny zmieniają swe położenie w zależności od kąta patrzenia. W Archikatedrze polecam również udać się do Zakrystii Akustycznej, której specjalna konstrukcja sprawia, że słowo wypowiedziane szeptem z jednej strony jest bardzo wyraźne słyszane po przeciwległej stronie. Zakrystia Akustyczna jest otwarta od wtorku do soboty. Koło ołtarza głównego znajduje się obraz Matki Boskiej Płaczącej przed którym modlił się nawet Jan Paweł II. W roku 1949 dokładnie 3 lipca wierni modlący się przy obrazie Maryi dostrzegli spływającą po jej policzku łzę co jest wydarzeniem potwierdzonym historycznie.

Na koniec zapraszam wszystkich do pokonania Lubelskiej Trasy Podziemnej – przejście piwnicami od Trybunału Koronnego na Plac Po Farze. Długość trasy wynosi 300 m i przechodzi się przez 14 oświetlonych i odrestaurowanych sal.

 Nikt jeszcze nie napisał komentarza

Dodaj własny

Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+