Pułtusk – Wenecja Mazowsza

Zamek Biskupi

Pułtusk nazywany jest Wenecją Mazowsza i to nie bez powodów, gdyż znajduje się on na wyspie otoczonej odnogami Narwi i posiada w swym krajobrazie sporo mostów.

Pułtusk położony jest w północnej części Mazowsza, na skraju Puszczy Białej nad Narwią. Powstał w IX – X wieku na miejscu dawnego grodu i był trzecim, po Warszawie i Płocku, miastem na Mazowszu, który posiadał murowane fortyfikacje. Rozwój Pułtuska datuje się na XIV – XVI wiek, co było związane głównie z handlem zbożem. Potem miasto podupadło w wyniku pożarów, powodzi i zniszczeń przez  wojny szwedzkie. Od połowy XVI w. działał tutaj pierwszy w Polsce teatr publiczny, gdzie w sierpniu 1568 r. przedstawienie oklaskiwał Jan Kochanowski. W 1806 r. odbyła się na tych ziemiach krwawa Bitwa pod Pułtuskiem, stoczona pomiędzy wojskami cesarza Napoleona a Rosjanami. To zdarzenie zostało upamiętnione na Łuku Triumfalnym w Paryżu.

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Pułtusk

ładowanie mapy - proszę czekać...

Kolegiata, Pułtusk: 52.707410, 21.088470
Rynek, Pułtusk: 52.706328, 21.090467
Kaplica pw. świętej Marii Magdaleny, Pułtusk: 52.703902, 21.094713
Wieża Ratusza: 52.705635, 21.091672
Dzwonnica, Pułtusk: 52.707258, 21.089095
Kaplica św. Marii Magdaleny, Pułtusk: 52.704368, 21.093530
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Kolegiata, Pułtusk
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Rynek, Pułtusk
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Kaplica pw. świętej Marii Magdaleny, Pułtusk
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Wieża Ratusza
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Dzwonnica, Pułtusk
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Kaplica św. Marii Magdaleny, Pułtusk

 

30 stycznia 1868 r. doszło do ciekawego, niecodziennego zjawiska meteorologicznego, dzięki czemu o Pułtusku było znowu głośno. Mianowicie, ludność miasta i okolic była świadkiem upadku meteorytu, zwanego później „pułtuskim”. Jego największe okazy o masie ok. 8–9 kg znajdują się teraz w londyńskim British Museum i w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Niestety siedem lat później mieszkańców Pułtuska dotknęła wielka klęska – pożar strawił większość zabudowy miejskiej oraz spłonęły cenne pułtuskie księgozbiory.

Nad najdłuższym w Polsce i Europie brukowanym, prostokątnym rynkiem (380 m długości) góruje gotycki Zamek Biskupi z 1319r. wzniesiony na sztucznym nasypie oblanym wodą, będącym pozostałością wcześniejszego grodziska. Od 1975 r. znajduje się w nim Dom Polonii, który posiada piękne pokoje, a w restauracji serwują pyszne dania kuchni polskiej. Zamek ma kształt otwartej od południa podkowy, o klasycystycznych elewacjach zewnętrznych. Do zamku wchodzimy arkadowym, gotycko-barokowym mostem. Na tyłach zamku znajduje Narwia i park z przełomu XVIII/XIX wieku oraz stanica wodna PTTK. Po rzece i jej kanałach można popływać wynajętą gondolą lub łódką. Czasem w parku organizowane są pokazy historycznej mody, turnieje rycerskie oraz pokazy sztucznych ogni, które są wystrzeliwane przez zabytkowe działa.

U podnóża zamku znajduje się Kaplica p.w. świętej Marii Magdaleny. Niegdyś pełniła ona rolę kościoła parafialnego dla miasta i okolicy, aż do chwili zbudowania Kościoła kolegialnego. Według pierwotnej koncepcji budowniczych miała naśladować rzymski Panteon Marka Agryppy. Obecnie kaplica jest miejscem kultu, ale również organizowane są w niej wystawy malarskie i historyczne. Podobno niektórzy zakochani wybierają Kaplicę Św. Marii Magdaleny,  jako miejsce błogosławienia na wspólną, dalszą drogę ich życia.

Kaplica p.w. świętej Marii MagdalenyKaplica p.w. świętej Marii Magdaleny

Najciekawszym zabytkiem Pułtuska jest  Kościół kolegialny, czyli inaczej Kolegiata. Został zbudowany w 1443 r. w stylu renesansowym. W majestatycznej kolegiacie znajduje się piętnaście barokowych ołtarzy bocznych. Godnym podziwu jest ołtarz główny p.w. Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie i ambona z około 1720 r. w kształcie łodzi. Przy Kolegiacie znajduje się klasycystyczna, czterokondygnacyjna Dzwonnica wzniesiona w 1507 r., na rzucie kwadratu.

Na środku rynku znajduje się Ratusz, odbudowany według XVIII-wiecznego wzoru, z tablicą upamiętniającą straszliwą powódź w 1958r. Obecnie jest siedzibą władz miasta. Z Ratuszem graniczy Wieża gotycko–renesansowa z 1405r., w której znajduje się Muzeum Regionalne. Z siódmej kondygnacji wieży możemy podziwiać, przez lunety, panoramę miasta i okolic.

Widok na Rynek, Kolegiatę i Dzwonnicę
Uliczki nad wodą, czerwone dachy kamieniczek i odbijające się w wodzie drzewa, trawy, wierzby płaczące tworzą urocze widowisko, które warto zobaczyć. Polecam wybrać się do Pułtuska w czerwcu, gdyż podczas nocy świętojańskiej odbywa się tutaj Jarmark Średniowieczny. Sam tytuł Pułtusk-Wenecja Mazowsza powinien nakłonić Was do odwiedzenia tego miejsca.

 3 komentarze

Dodaj własny
  1. Karolina

    Ja też byłam w Pułtusku :) Bardzo ładne miasto :) Teraz, to w sumie rozkwita dzięki Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora a liczba studentów dorównuje prawie liczbie stałych mieszkańców miasta.

  2. Ania

    Bardzo się ciesze,że znalazłam tę stronę. Dzięki Tobie Marto wyciągnęłam moją rodzinę do Pułtuska. Było fantastycznie.Dziękujemy i czekamy na więcej. Z Tobą warto zwiedzać.


Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+