Ruciane-Nida

Port u Faryja

Gmina Ruciane-Nida  położona jest na styku trzech jednostek geomorfologicznych: Pojezierza Mrągowskiego,  Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i Równiny Mazurskiej.  Obejmuje znaczną część Puszczy Piskiej. Miasto i Gmina Ruciane-Nida zajmuje obszar 35,7 tyś. ha.

Pierwsze ślady osadnictwa na obecnym terenie Miasta i Gminy szacuje się na II wiek naszej ery. Krainę Wielkich Jezior zamieszkiwało wtedy pruskie plemię Galindów. Ich gospodarka mogła rozwijać się dzięki wzmożonej wymianie towarowej związanej z położeniem przy jednej z odnóg bursztynowego szlaku, prowadzącym z cesarstwa rzymskiego przez ziemie polskie, Galindię aż do Sambii. Rozkwit państwa Galindów datuje się na okres IV-VII wiek n.e.

Galindia – Mazurski Eden

W XIII wieku po podbojach w latach 1253-1254 oraz układach z Kazimierzem Kujawskim, następnymi gospodarzami terenów zostali Krzyżacy. Pomimo kontynuowanej przez władze Pruskie polityki kolonizacyjnej, do XVIII wieku rejon Rucianego-Nidy był słabo zaludniony, co było związane z najazdami Litewskimi i Tatarskimi, jak również z klęskami żywiołowymi. Największy etap zasiedlania tych ziem nastąpił po roku 1825, gdy to Król Fryderyk III wydal rozporządzenie, które dawało prawo do osiedlania się na tych ziemiach staroobrzędowców (starowierców).

Ruciane-Nida ze względu na atrakcyjne położenie jest miejscowością odgrywającą znaczącą rolę w obsłudze ruchu turystycznego. Posiada największą w północno-wschodniej części kraju bazę turystyczno-wypoczynkową. Pod koniec  XIX wieku, dzięki uruchomieniu linii kolejowej i szlaku wodnego Giżycko-Pisz, Ruciane przekształcało się z osady w ośrodek turystyczny. Ukształtowanie terenu zachęca do spędzania wolnego czasu na łonie natury: piesze i rowerowe szlaki dają możliwość przyjrzenia się mazurskiej faunie i florze. Przepiękne zakątki jezior mogą podziwiać żeglarze i turyści korzystający ze statków Żeglugi Mazurskiej. Dla miłośników spływów kajakowych polecam spływ rzekami Krutynią i Nidką.

Jeżeli kogoś interesuje zwiedzanie obiektów sakralnych, to możecie udać się do Prawosławnej Cerkwi z 1923r. w Wojnowie zbudowanej na wzór rosyjskich cerkwi z okolic Tweru; do Klasztoru Staroobrzędowców z XIX wieku. w Wojnowie oraz do Kościoła Neogotyckiego z 1898r. w Wejsunach.

Wartymi uwagi są pomniki przyrody: dwa dęby o obwodzie 565 cm i 320 cm oraz dwustuletnia sosna w kształcie liry mieszcząca się przy Alei Wczasów – liczy 33 m. wysokości i 305 cm obwodu. W pobliżu wsi Wojnowo znajduje się jedno z największych głazowisk na Mazurach. Na powierzchni 9 ha znajduje się tu ok. 13500 głazów., dwa z nich są pomnikami przyrody: jeden o obwodzie 975 cm i wysokości 1,2 m, a drugi o obwodzie 700 cm i wysokości 1 m.

W Kadzidłowie znajduje się czynny przez cały rok Park Dzikich Zwierząt.

Kadzidłowo – Safari na Mazurach

W tej samej miejscowości znajduje się Osada Kulturowa, w skład, której wchodzą drewniane budynki przeniesione do Kadzidłowa z innych miejscowości z początku XIX – XX wieku.

Kolejnym parkiem zwierzęcym jest Stacja Badawcza Polskiej Akademii Nauk w Popielnie, w której od ponad 40 lat prowadzi się szereg prac badawczych i wdrożeniowych związanych z ochroną przyrody. Realizowany jest tutaj program wolnej hodowli konika polskiego, hodowla fermowa bobrów i hodowla zachowawcza bydła rasy polskiej czerwonej. W muzeum, które mieści się w zabytkowym XVIII wiecznym spichlerzu zobaczymy eksponaty prezentujące 50-letni dorobek stacji. Warto tu przyjechać ponieważ znajduje się tutaj, jedyna tego typu  w Polsce, kolekcja zrzutów poroża jeleni.

W Rucianym możemy również zwiedzić Muzeum K.I. Gałczyńskiego, które  znane jest pod nazwą Leśniczówka Pranie. Obrośnięta dzikim winem stoi na niewielkiej polanie w pobliżu stromego brzegu jeziora Nidzkiego. We wnętrzu muzeum odzwierciedlono warszawski gabinet poety, gdzie znajdziemy liczne pamiątki, rękopisy, zdjęcia, listy. W Praniu powstały poematy „Kronika Olsztyńska”, „Wit Stwosz”, „Niobe” oraz wiele innych uroczych wierszy. W Praniu powstały takie poematy jak: „Niobe”,  „Kronika Olsztyńska”, „Wit Stwosz” oraz wiele innych znanych wierszy. Jeżeli ktoś jest zainteresowany twórczością poety i lubi muzykę poważną, to zachęcam do odwiedzenia Leśniczówki w lipcu i w sierpniu gdyż odbywają się wtedy wieczorki poetyckie połączone z recytacją wierszy Gałczyńskiego i prezentacją muzyki poważnej.

Jeżeli chcecie wybrać się do Mikołajek, to polecam ciekawszą drogę niż tylko asfaltowa – Prom pasażersko-samochodowy łączy Wierzbę z zachodnim brzegiem jeziora Bełdany i umożliwia szybkie dotarcie z Półwyspu Popielańskiego do Mikołajek, Kamienia i Iznoty. Prom w Wierzbie jest jedyną tego typu przeprawą na Mazurach. Atrakcja nie jest oczywiście całoroczna. Prom jest czynny od 1 VI do 30 IX; w dni powszednie  w godz. 11:00-18:00, a w soboty i niedziele w godz. 10:00-20:00.

Prom WierzbaProm pasażersko – samochodowy Wierzba

Bardzo ważnym i interesującym punktem na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich jest Śluza Guzianka, która została wybudowana w 1879r. Początkowo komora śluzy była wykonana z drewna, dopiero w 1899r. drewno zastąpiono ścianami z cegieł i kamienia. Rocznie śluzuje się przez nią około 20 tyś. łodzi. Dzięki niej możemy pokonać dwu metrową różnicę poziomów między jeziorem Bełdany, a Guzianką Małą i Wielką oraz położonym dalej na południe – Jeziorem Nidzkim. Jej długość to 44 metry a szerokość wrót – 7,5 metra. Z przeprawy korzystają wszyscy: duże statki pasażerski,  jachty turystyczne, łodzie wiosłowe a nawet kajaki.

Śluza GuziankaŚluza Guzianka

W Gałkowie, wśród pięknego, mazurskiego krajobrazu znajduje się historyczny Dwór Łowczego, będący siedzibą hrabiów Lehndorffów z majątku Sztynort. Obecnie znajduje się tutaj hotel ale można zobaczyć tutaj Salon hrabiny Marion Dönhoff – niemieckiej dziennikarki, naczelnej redaktorki tygodnika „Die Zeit”. Znajdziemy w nim zdjęcia, nagrania, książki. Salon jednak nie jest muzeum a jedynie miejscem na spotkania, odczytów i dyskusji.

Przy ulicy Dworcowej znajduje się Wyłuszczarnia Nasion. Zbudowana została w 1890r. i była największym tego typu obiektem w Prusach Wschodnich. Przewożono tutaj szyszki z całych Prus, z Polski i Rosji. Jednorazowo może się zmieścić 180 ton szyszek. W dalszym ciągu pozyskuje się tutaj nasiona, które wykorzystywane są w szkółkach leśnych.  Niestety zwiedzanie możliwe jest tylko dla grup zorganizowanych, wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu z Nadleśnictwem Maskulińskim.

Zachęcam wszystkich do odwiedzenie Portu Jachtowego u Faryja (ul. Dworcowa 4), gdzie można zacumować swoją łódź albo po prostu pooglądać jachty i motorówki. Jeżeli zgłodniejemy możemy pójść do portowej Tawerny o tej samej nazwie, zjeść przepyszne gofry w knajpce obok tawerny, a jak ktoś ma ochotę na rejs po jeziorach, to może kupić w porcie bilet na rejs statkiem Faryj, Bąbel i Alicja.

Miłośnicy wycieczek rowerowych również znajdą coś dla siebie. Gmina Ruciane – Nida oferuje cztery szlaki rowerowe:

 1. Pętla Nidzka – szlak niebieski – jest to najdłuższa trasa (49 km): Ruciane-Nida – ul. Dworcowa – ul. Wiejska – ul. Żeglarska – Pranie – Muzeum K.I. Gałczyńskiego – Krzyże – Karwica – Wiartel – Czaple – Ruciane-Nida.
 2. Pętla Wojnowska- szlak zielony (40 km): Ruciane-Nida – ul. Dworcowa – al. Wczasów – ul. Wiejska – ul. Żeglarska – Wojnowo – Klasztor Staroobrzędowców – Cerkiew Prawosławna – Gałkowo – Kadzidłowo – Park Dzikich Zwierząt – Osada Kulturowa – Iznota – Wygryny – Śluza – Ruciane-Nida.
 3. Pętla Bełdany – szlak czerwony (39 km): Ruciane-Nida – Śluza Guzianka – Wejsuny – Izba Regionalna – Onufryjewo – Wierzba (przeprawa promem) – Iznota – Wygryny – Ruciane-Nida.
 4. Pętla Szeroki Bór – szlak żółty (24 km): Ruciane-Nida – Wyłuszczarnia nasion – Szeroki Bór – Wejsuny – Izba Regionalna – Śluza Guzianka – Ruciane-Nida.

Jeżeli ktoś lubi wycieczki piesze, to proponuję również cztery szlaki:

 1. Szlak żółty (28 km): Krutyń – Jez. Mokre – Rez. Królewska Sosna – Karwica Mazurska – Zdróżno – Pranie.
 2. Szlak zielony (14 km): Ruciane-Nida – Śluza Guzianka – Piaski – Wejsuny – Ruciane-Nida.
 3. Szlak pomarańczowy (7 km): Ruciane-Nida (Informacja Turystyczna) – ul. Dworcowa – ul. Słowiańska – al. Wczasów – skrzyżowanie ul. Dworcowa/ul. Cicha – ul. Dworcowa – Informacja Turystyczna.
 4. Szlak niebieski (7 km): Ruciane-Nida (ul. Dworcowa – al. Wczasów – ul. Wiejska – ul. Żeglarska) – Pranie.

I na koniec dwa szlaki kajakowe:

 1. Szlak kajakowy Krutyni
 2. Szlak kajakowy Nidki

Spływ Krutynią

Mazury są dla mnie stanicą spokoju i dużego relaksu. Przynajmniej raz w roku muszę odwiedzić ten region geograficzny. Słońce, pływanie w jeziorze, wędkowanie, leniuchowanie, pierogi z jagodami… nic więcej mi nie potrzeba.

 

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Ruciane - Nida

ładowanie mapy - proszę czekać...

Śluza Guzianka: 53.661815, 21.568369
Port Faryj: 53.648828, 21.568689
Prom Wierzba: 53.755816, 21.604013
Muzeum K.I. Gałczyńskiego: 53.611131, 21.501313
Wyłuszczarnia Nasion: 53.644612, 21.572342
Galindia: 53.734497, 21.563973
Stacja Badawcza Polskiej Akademii Nauk w Popielnie: 53.753380, 21.628647
Kadzidłowo: 53.711822, 21.488786
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Śluza Guzianka
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Port Faryj
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Prom Wierzba
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Muzeum K.I. Gałczyńskiego
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Wyłuszczarnia Nasion
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Galindia
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Stacja Badawcza Polskiej Akademii Nauk w Popielnie
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Kadzidłowo


1 komentarz

Dodaj własny
 1. Martitta

  Uwielbiam Mazury :) A Ruciane-Nida znam już na wylot :) Polecam to miejsce, z czystym sumieniem, dla osób które wolą mniejsze miejscowości na wakacje a nie metropolie.


Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
 • Facebook
 • Google+