Wrocław

Szklana Fontanna

Kolejnym celem naszej wyprawy był  Wrocław. Rozwinął się on na brzegach Odry i na wyspach odrzańskich. Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich i jednocześnie jednym z największych w Polsce ośrodków miejskich Dolnego Śląska.

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Wrocław

ładowanie mapy - proszę czekać...

Rynek: 51.110832, 17.031839
Plac Solny: 51.109317, 17.028845
Uniwersytet Wrocławski: 51.113943, 17.034504
Panorama Racławicka: 51.110142, 17.044426
Ostrów Tumski: 51.114512, 17.046750
Hala Stulecia: 51.106786, 17.077385
Zoo: 51.104942, 17.074359
Kraina Miniatur: 51.104105, 17.082051
Ogród Japoński: 51.109615, 17.079947
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Rynek
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Plac Solny
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Uniwersytet Wrocławski
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Panorama Racławicka
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Ostrów Tumski
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Hala Stulecia
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Zoo
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Kraina Miniatur
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Ogród Japoński

 

Do niedawna nikt nie interesował się tym miastem, ale ostatnio Wrocław wyładniał i odżył na nowo. Infrastruktura jest rozwinięta na wysokim poziomie ale niestety nie znajdziemy tutaj tanich noclegów. Polecam najpierw zarezerwować sobie jakieś lokum, gdyż ze znalezieniem pokoju z dnia na dzień jest ciężka sprawa.

Zwiedzanie Wrocławia warto rozłożyć na minimum dwa dni. Najpierw rekomenduję obejrzeć atrakcje znajdujące się w centrum miasta, takie jak: Rynek, Plac Solny, Pałac Królewski, Kościół św. Marii Magdaleny, a następnie można skupić się na pozostałych, równie interesujących miejscach dookoła: Uniwersytet Wrocławski, Panorama Racławicka i Muzeum Narodowe, Wyspa Piasek i Ostrów Tumski, Hala Stulecia, Ogród Japoński, ZOO, Park Szczytnicki oraz Dworzec Kolejowy. W trochę dalszej odległości znajduje się Zamek w Brzegu, słynny Zamek Książ oraz Kompleks Włodarz, czyli niemieckie sztolnie podziemnego kompleksu „Riese” z okresu II wojny światowej. Jak sami widzicie miejsc, które można zwiedzić jest bardzo dużo. Ja wraz z mężem spędziłam we Wrocławiu i jego okolicach cztery dni aby obejrzeć wszystkie te atrakcje.

Na początek oprowadzę Was po Rynku, który ma kształt prostokąta o wymiarach 208 x 173 metrów. Odchodzi stąd 11 ulic. Zabudowę otaczającą Rynek stanowią budynki i kamienice pochodzące z różnych epok historycznych. Centralną część Rynku zajmuje Ratusz. Rynek tworzy układ urbanistyczny wraz z przekątniowo przyległymi placem Solnym oraz placem wokół kościoła św. Elżbiety z wieżą o wysokości 91,5 m. Na środku placu znajduje się współczesna fontanna ze szklanymi falami, która budzi kontrowersje wśród wrocławian i przyznam szczerze, że u nas też je stworzyła. Większą jednak atrakcją są krasnale, na które możemy się natknąć spacerując po Rynku. Jeżeli zwiedzamy z dziećmi możemy zrobić sobie wycieczkę „Szlakiem Krasnali”, które znajdują się w różnych miejscach w centrum miasta. Każdy z krasnali jest inny i każdy z nich ma swoje wyjątkowe imię. Taką mapę można kupić w punkcie informacji turystycznej.

Wrocławski Ratusz jest mieszanką stylu gotyckiego i renesansowego. Ściany są zdobione różnego rodzaju rzeźbami, a najbardziej znana z nich przedstawia pachołka z piwem i mieszczkę, która czeka na niego z butem w ręku. Bardzo ciekawy jest również astronomiczny zegar, który pokazuje między innymi fazy księżyca. W Ratuszu mieści się Muzeum Miejskie, z pamiątkami przedstawiającymi dzieje miasta.

RatuszRatusz

Dwa najbardziej znane budynki noszą nazwę „Jaś” i „Małgosia”. Znajdują się one w północno-zachodnim narożniku Rynku, przy kościele św. Elżbiety. Domki połączone są barokową arkadą z 1728 roku i niegdyś należały do służby kościelnej. Podobno w przejściu znajdują się szczątki ściętych przywódców powstania cechów z 14718 r., którzy zostali tam pochowani, aby przez wieki byli deptani przez przechodniów.

Kamienica Jaś i Małgosia, Kościół św. ElżbietyJaś i Małgosia wraz z kościołem św. Elżbiety

Wspomniany już potężny gotycki kościół św. Elżbiety pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. W 1529 r. miasto nawiedziła wielka wichura, która obaliła 130 metrową wieżę kościoła, jedną z najwyższych budowli ówczesnego świata i do tej pory nie ma w mieście nic wyższego. Na tyłach znajdowały się tzw. jatki miejskie, które dziś są mekką artystów. Dla upamiętnienia tego faktu znajdziemy tutaj niespotykany pomnik Zwierząt Rzeźnych, z naturalnego rozmiaru zwierzętami, pasącymi się na chodniku.

Plac Solny spełnia rolę pomocniczego rynku Starego Miasta. Od lat znajduje się tutaj targ kwiatowy. W ostatnich latach XX wieku zbudowano na nim iglicę oraz fontannę. Do dziś mieści się tutaj duży budynek dawnej giełdy z 1822 r. Jako ciekawostkę dodam, że pod częścią Placu Solnego znajduje się zdolny pomieścić 300 osób schron o powierzchni około 1000 m². W czasie wojny miał własne toalety, kanalizację i dwa wyjścia. Jedno z nich znajduje się obecnie w damskiej toalecie podziemnej.

W północnej części Starego Miasta znajduje się Uniwersytet Wrocławski. Wcześniej istniał tutaj Zamęt Książęcy, który w 1659 r. przejęli jezuici. Uniwersytet jest arcydziełem sztuki baroku – zdobiony licznymi rzeźbami, złoceniami, freskami. Przed Rektoratem stoi fontanna z rzeźbą nagiego szermierza. Jak głosi legenda, jest to student, który przegrał w karty wszystko co miał, poza swoją bronią.

Uniwersytet WrocławskiUniwersytet Wrocławski

Panorama Racławicka jest najbardziej znaną atrakcja Wrocławia. Jest to gigantycznych rozmiarów batalistyczne dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Powstało na przełomie 1893 i 1894 roku. Przedstawia zwycięską bitwę kosynierów Kościuszki nad armią rosyjską.

Po drugiej stronie Odry znajduje się sakralne centrum Wrocławia – Ostrów Tumski. Z centrum przedostaniemy się tutaj różnymi mostami. Bez wątpienia znajduje się tutaj największe skupisko kościołów w mieście. Na głównym placu Ostrowa Tumskiego znajduje się katedra św. Jana Chrzciciela i jest to najważniejszy kościół we Wrocławiu. Niedaleko stoi skromny kościół św. Idziego, który jest najstarszą zachowaną świątynią w mieście.

Dość nietypowym zabytkiem jest Hala Ludowa ( w czasach niemieckich nazywana była Halą Stulecia).   Powstała w 1913 r. i była pierwszą na świecie tak dużą konstrukcją z żelbetonu. Jest to owalna budowla o średnicy 130 metrów i 42 metrów wysokości, a przykrywająca ją kopuła jest największą w Europie – średnica 65 metrów. Mnie od razu skojarzyła się z naszym Sejmem w Warszawie. Obok Hali Stulecia w 1948 r. stanęła iglica o wysokości 96 metrów, będąca symbolem Ziem Odzyskanych.

Hala StuleciaHala Ludowa

Teraz czas na wyprawę do Zoo. Rozciąga się ono między Halą Ludową a Odrą. Jak zapewne wiecie wrocławski ogród zoologiczny jest słynny dzięki programom telewizyjnym państwa Gucwińskich „Z kamerą wśród zwierząt”. Zoo zajmuje duży obszar bo aż 33 ha powierzchni i jest bardzo zadbane. Pod względem okazów jest największym tego typu obiektem w Polsce. Znajdziemy tutaj: Pawilon Madagaskaru, Saharę, wybieg niedźwiedzi brunatnych, basen płetwonogich oraz wiele innych atrakcji. Dodam, że Zoo rozpoczęło budowę unikatowego kompleksu ekspozycji środowisk wodnych Afryki tzw. Afrykarium, gdzie mają znajdować się liczne akwaria, zbiorniki wodne oraz baseny, które przedstawiać będą między innymi: rafę koralową Morza Czerwonego, hipopotamy, ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki, rekiny, płaszczki, pingwiny i wiele innych.

ZOOZOO we Wrocławiu

Polecam również do odwiedzenia Krainy Miniatur. Można tutaj zobaczyć repliki zabytkowych budowli z całej Polski, które usytuowane są na terenie 6500 m². Do tej pory Park posiada około dwunastu miniatur zgodnych z oryginałami co do najmniejszych detali. Najwyższy model ma 3,28 metra a najdłuższy 7,5 metra. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany przewodnikiem, to jak najbardziej polecam, gdyż są oni naprawdę profesjonalni i bardzo sympatyczni. Wycieczka po parku może odbywać się w języku polskim, angielskim i niemieckim.

Kraina Miniatur

Wielką atrakcją okazał się dla mnie Ogród Japoński, który założyli japońscy ogrodnicy na Światową Wystawę Kwiatową w 1913r. Jego rewitalizacja rozpoczęła się w 1994 r. i obecnie jest to przepiękne, kolorowe miejsce. Ogród położony jest w Parku Szczytnickim, tuż obok Hali Ludowej i Pergoli. Jest to miejsce o typowo japońskim charakterze i stanowi unikatowy w Europie, żywy fragment japońskiej kultury. Został zaprojektowany zgodnie z oryginalną japońską sztuką ogrodową i dlatego każdy element ma swoje miejsce i znaczenie, trudno nieraz przez nas dostrzegalne. Ideałem dla japońskich ogrodników jest odpoczynek wśród dzikiej przyrody, a niezbędnym elementem w klasycznym ogrodzie japońskim jest woda, która wnosi do niego życie, ruch. Konieczny jest także kamień symbolizujący niezmienność i trwałość przyrody. Zapewne jest jeszcze wiele zasad, które muszą być spełnione w takim miejscu, ale niestety nie wiem na razie nic więcej na ten temat. Nie przeszkadzało mnie to jednak w podziwianiu piękna i spokoju tego miejsca.

Ogród Japoński

Zachęcam wszystkich do odwiedzenia Wrocławia. Jeżeli chodzi o ruch uliczny i rozmieszczenie kamienic jest bardzo podobny do Łodzi, ale za to ma wiele przepięknych mostów. Osobiście nazwałabym Wrocław – Wenecją Dolnego Śląska.

 Nikt jeszcze nie napisał komentarza

Dodaj własny

Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+