Ogród Japoński

Latarnia Kamienna Kasuga i Herbaciarnia

Wielką atrakcją Wrocławia okazał się dla mnie Ogród Japoński, który założyli japońscy ogrodnicy na Światową Wystawę Kwiatową w 1913r. Został zaprojektowany i urządzony przez hrabiego Fritza von Hochberga i japońskiego ogrodnika Mankichi Arai. Po zakończonej wystawie ogród został zlikwidowany, ale na szczęście zachowały się ścieżki, kształt stawu i pagórkowatej części z wyjątkową roślinnością. Dzięki pomocy Ambasady Japońskiej rewitalizacja ogrodu rozpoczęła się w 1994 r. i obecnie jest to przepiękne, kolorowe miejsce. Ogród położony jest w Parku Szczytnickim, tuż obok Hali Ludowej i Pergoli przy ul. Mickiewicza. Jest to miejsce o typowo japońskim charakterze i stanowi unikatowy w Europie, żywy fragment japońskiej kultury.

Wrocław
KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Ogród Japoński we Wrocławiu

ładowanie mapy - proszę czekać...

Ogród Japoński we Wrocławiu: 51.109615, 17.079947
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Ogród Japoński we Wrocławiu

 

Ogród ten został zaprojektowany zgodnie z oryginalną japońską sztuką ogrodową i dlatego każdy element ma swoje miejsce i znaczenie, trudno nieraz przez nas dostrzegalne. Ideałem dla japońskich ogrodników jest odpoczynek wśród dzikiej przyrody, a niezbędnym elementem w klasycznym ogrodzie japońskim jest woda, która wnosi do niego życie, ruch. Konieczny jest także kamień symbolizujący niezmienność i trwałość przyrody.

Dawną kaskadę przebudowano na kaskadę „męską” o szybko spadającej tafli wody. Wybudowano również kaskadę „żeńską” z wolno płynącą, o dwóch stopniach pośrednich. Woda z obu kaskad płynie do stawu, który posiada urozmaiconą linię brzegową. Do ogrodu przechodzimy przez ozdobną bramę główną. Następnie szeroka aleja prowadzi nas do centralnej części i jednocześnie największej atrakcji ogrodu – drewnianego mostu łączącego dwa brzegi stawu, zwieńczonego ozdobnym dachem. Południowa część ogrodu nawiązuje do japońskich ogrodów przydomowych i dlatego znajdziemy tam domek typu Sukija oraz fragment ogrodu kamienno – trawiastego. W stawie są hodowane specjalne odmiany karpi i innych ryb, które możemy oglądać z mostków.

Most Yumedono Bashi
Zapewne istnieje wiele zasad, które muszą być spełnione przy projektowaniu takiego ogrodu, ale brak wiedzy na ten temat nie przeszkadzał mi w podziwianiu piękna i spokoju tego miejsca. Jestem nim zachwycona.

Ogród Japoński jest otwarty od 1 kwietnia do 31 października w godz. 9:00 – 19:00.

Kraina Miniatur we Wrocławiu


 Nikt jeszcze nie napisał komentarza

Dodaj własny

Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+