Romantyczna Opinogóra

Dwór Krasińskich

W Opinogórze Górnej mieści się tajemniczy, górujący nad okolicą, neogotycki pałacyk. Został on wybudowany w 1843 r., jako prezent ślubny dla Zygmunta Krasińskiego. Jest on otoczony pięknym 22 hektarowym parkiem romantycznym, gdzie znajdziecie wiele osobliwych zakątków. Na mnie największe wrażenie zrobiła, ulubiona przez poetę, marmurowa Ławeczka Miłości z napisem „Niech pamięć moja zawsze ci będzie miła”, którą Zygmunt Krasiński dostał od swojej młodzieńczej sympatii – Amelii Załuskiej.

Na terenie parku znajduje się już wspomniany neogotycki pałacyk, który mieści stałą ekspozycję poświęconą Zygmuntowi Krasińskiemu oraz neogotycki budynek Oficyny Dworskiej, gdzie organizowane są ekspozycje czasowe. Znajdziemy tu również wiele elementów tzw. małej architektury: stół kamienny z pierwszej połowy XIX wieku z kolistym blatem, pomnik – krzyż postawiony w 1838 r. dla upamiętnienia śmierci Bolesława IV, pomnik Zygmunta Krasińskiego z 1989 r. postawiony w 130 rocznicę śmierci poety.

Pomnik Zygmunta KrasińskiegoZygmunt Krasiński

W podziemiach pobliskiego kościoła klasycystycznego Nawiedzenia NMP, znajdują się groby członków rodziny i samego poety. Jako ciekawostkę dodam, że podczas prac wykopaliskowych znaleziono tutaj grób szkieletowy z okresu późnorzymskiego. Okazało się, że było tu cmentarzysko ciałopalne znajdujące się w pobliżu ówczesnej osady, o czym świadczą okruchy ceramiczne znajdowane na okolicznych polach.

Kościół Nawiedzenia NMPKościół Nawiedzenia NMP

Wracając do zamku, to aktualnie znajduje się w nim Muzeum Romantyzmu. Eksponaty związane są z poetą, jego rodem oraz z historią epoki. Przedmiotami wartymi szczególnej uwagi są: teczka Napoleona zabrana przez Kozaków podczas przeprawy przez Berezynę, drzewo genealogiczne rodu Krasińskich – miedzioryt odbity na jedwabiu z 1772 r., portret Zygmunta Krasińskiego malowany przez jego żonę Elizę z Branickich oraz dwie biblioteczki z księgozbiorem francuskim z XVII i XVIII w., wczesne wydania utworów Krasińskiego, korespondencja, zbiory grafik i map.

Opinogóra jest uroczym miejscem z romantycznym klimatem i malowniczym parkiem. Można spędzić tutaj cały dzień chodząc ogrodowymi alejkami, z przerwą na przekąskę w karczmie znajdującej się na terenie parku.

Atrakcje turystyczne Ciechanowa

 

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Opinogóra

ładowanie mapy - proszę czekać...

Opinogóra: 52.906715, 20.716395
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Opinogóra


Nikt jeszcze nie napisał komentarza

Dodaj własny

Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+