Park w Nieborowie

Pałac

Barokowy Pałac Radziwiłłów w Nieborowie przetrwał wojnę w nienaruszonym stanie. Stał się on własnością Radziwiłłów w drugiej połowie XVIII w., gdzie mieszkali aż do końca II wojny światowej, kiedy to posiadłość przejęło państwo. Pałac nadal funkcjonuje jako muzeum i folwark. Dla gości przeznaczonych jest siedem pokoi, w których kiedyś przebywali: Konstanty Ildefons Gałczyński, Władysław Tatarkiewicz, Zofia Nałkowska. To właśnie w Nieborowie powstał znany poemat Gałczyńskiego „Niobe”. Zofia Nałkowska tak wielbiła piękno i przyrodę parku, że zabraniała innym zabijać żyjące w nim komary. Nie ma się co dziwić pisarce, ponieważ park jest bardzo ładny. Najbardziej okazałe wśród drzew są dwa platany posadzone około 1770 r. Zgodnie z założeniami francuskiej szkoły ogrodowej, ogród nieborowski posiada partery kwiatowe położone przed południową elewacją pałacu, niskie labirynty bukszpanowe oraz szeroką aleję lipową.

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Pałac w Nieborowie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Pałac w Nieborowie: 52.066591, 20.070186
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Pałac w Nieborowie

 

Ciekawostką jest to, że Nieborów miał swój zwyczaj sylwestrowy – przed północą trzeba było napisać na kartce życzenie i spalić ją nad kieliszkiem. Popiół należało zmieszać z winem i wypić.

W pałacu znajduje się muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu i jego kolekcjach. Pałac jest budowlą dwukondygnacyjną, wzniesiony został na planie prostokąta z dwiema narożnymi wieżami od strony północnej.

Staw
Na tyłach pałacu roztacza się  rozległy park w stylu francuskim, ozdobiony labiryntami z bukszpanów i kwiatowymi rabatami. Dominują w nim rodzime gatunki drzew, ale najbardziej okazałe są dwa platany posadzone około 1770r. Wśród alejek, obsadzonych starymi drzewami ustawiono kamienne rzeźby, sarkofagi i kolumny. Park w Nieborowie jest w kształcie litery L i ma charakter luźno zwartego lasu. W północnej jego części znajduje się staw ze strumieniem. Na terenie parku znajdują się również zabudowania gospodarcze: oranżerie, stajnia oraz Pawilon Myśliwski, w którym mieszczą się dzisiaj pokoje gościnne.

Pawilon MyśliwskiPawilon Myśliwski

Duchy Pałacu

W Salonie Czerwonym nieborowskiego Pałacu wisi portret Anny Orzelskiej, która była kochanka Augusta Mocnego. Niestety po jakimś czasie okazało się, że jest ona jego nieślubną córką. Anna przechadza się teraz po parku i Pałacu pod postacią Białej Damy. Jeden z wieloletnich pracowników Pałacu twierdził, że podczas dokładania do pieca zobaczył małego pieska. Nie byłoby w tym nic dziwnego, tylko problem w tym, że do Pałacu nie można było wprowadzać psów. Nagle do Salonu Czerwonego otworzyły się drzwi, w których stanęła kobieta. Piesek podbiegł do niej, a ona bezszelestnie zaczęła sunąć w stronę przerażonego mężczyzny, który rzucił się do ucieczki. Po tym zdarzeniu był pewien, że widział ducha Anny Orzeskiej. Zjawa pojawia się na drugim piętrze Pałacu.

W pałacowej bibliotece naprzeciwko drzwi wisi ogromnych rozmiarów portret prymasa Michała Stefana Radziejowskiego. Kardynał siedzi w głębokim fotelu i jedną ręką sięga po srebrny dzwonek stojący na stole. Według opisów kuratora nieborowskiego pałacu, dźwięk tego dzwonka parokrotnie słyszeli pracownicy i osoby, które wieczorami przebywały w bibliotece. Zjawiska nadprzyrodzone związane  upiornym kardynałem odczuł również świętej pamięci dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Stanisław Lorentz, który udał się do księgozbioru nieborowskiego w celu napisania artykułu i nagle o północy usłyszał dźwięk dzwonka i zobaczył kołyszący się ciężki kryształowy żyrandol. W 1973 r. pewnej letniej nocy, gdy muzeum było już zamknięte stróż znajdujący się przy głównym wejściu usłyszał wielki huk, który rozniósł się po całym pałacu. Huk dochodził z biblioteki. Na podłodze leżało rozbite zwieńczenie stojącego zegara przymocowanego do ściany metalowymi zaczepami, a z obrazu…zniknęła postać kardynała. Strażnik twierdził, że widział również w kącie biblioteki postać mężczyzny w purpurowych szatach.

Zespół pałacowo-parkowy w Nieborowie jest bardzo ładnym miejscem, gdzie można mile spędzić czas i odpocząć na ławeczce wśród klombów róż i podziwiać piękne maki kołyszące się na wietrze wśród łanów zbóż.

Park w Arkadii

 Nikt jeszcze nie napisał komentarza

Dodaj własny

Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+