Park w Arkadii

Akwedukt

Pewnego słonecznego, jesiennego dnia wybrałam się z moją drugą połówką do Arkadii. Arkadia jest małą wsią położoną niedaleko Łowicza, w województwie łódzkim. W 1777r. zakupiła ją Helena Radziwiłłówna (1753-1821), żona Michała Hieronima Radziwiłła właściciela pobliskiego Nieborowa, która w 1778r, założyła tam ogród romantyczny w stylu angielskim.

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Arkadia

ładowanie mapy - proszę czekać...

Arkadia: 52.087256, 20.012766
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Arkadia

 

Park w Arkadii miał przypominać, i faktycznie przypomina, antyczną arkadię – krainę wszelkiej szczęśliwości. Na polach nad rzeką Skierniewką powstał duży kompleks parkowy z piękną roślinnością i budowlami stylizowanymi na wzór antyczny i gotycki.

W 1945r. park w Arkadii wraz z pobliskim zespołem parkowo-pałacowym w Nieborowie stały się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Park w Nieborowie

Pierwszymi budowlami, które powstały na brzegu spiętrzonego wielkiego stawu arkadyjskiego, były Kaskada i Chata przy Wodospadzie (1781), a nieco później Przybytek Arcykapłana (1783) z płaskorzeźbą G. Staggi – „Nadzieja karmiąca Chimerę” i Świątynia Diany (1783-1785) z plafonem Norblina ukazującym „Jutrzenkę” oraz Akwedukt (1784).

Świątynia DianyŚwiątynia Diany – na tympanonie znajdującym się na budowli umieszczono cytat z Petrarki: „Dove pace trovai d’ogni mia guerra” („Tutaj znalazłem spokój po każdej mojej walce”). To tutaj księżna gromadziła pamiątki z przeszłości.

 Przybytek ArcykapłanaPrzybytek Arcykapłana (Łazienki)

W latach 1785-1789 została zbudowana z polnych głazów Grota Sybilli, rustykalne Chatki Filemona i Baucydy oraz Łuk Kamienny, Zakątek Melancholii, Brama Czasu, krąg ołtarzowy na Wyspie Ofiar.

 Grota SybilliGrota Sybilli

Pozostałe budowle znajdujące się w parku, to między innymi:

  • Domek Gotycki
  • Dom Murgrabiego
  • Cyrk

Na terenie ogrodu znajdziemy fragmenty kolumn i rzeźb. Główną atrakcją jest staw z Wyspą Uczuć.

Park w Arkadii jest  bardzo romantycznym miejscem i każdy zakątek ma swój niepowtarzalny urok. My jak zwykle musieliśmy wejść wszędzie, gdzie się tylko da, więc zwiedziliśmy wszystkie zakamarki. W szczególności polecam wam Grotę Sybilli, gdzie ku mej uciesze nie spotkałam pająków.Nikt jeszcze nie napisał komentarza

Dodaj własny

Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+