Rezerwat Niebieskie Źródła

Rezerwat Niebieskie Źródła

Jeżeli chcielibyście zobaczyć źródlaną wodę, która zmienia kolor, to zachęcam wszystkich do wybrania się do „Rezerwatu Niebieskie Źródła”, który leży w dolinie rzeki Pilicy. Wejście znajduje się po przeciwnej stronie Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim.

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Rezerwat Niebieskie Źródła

ładowanie mapy - proszę czekać...

Rezerwat Niebieskie Źródła: 51.514017, 20.028355
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Rezerwat Niebieskie Źródła

 

Rezerwat Niebieskie Źródła powstał w 1961r. w celu ochrony piękna krasowego wywierzyska oraz towarzyszącym im naturalnym biocenozom leśnym, szuwarowym, wodnym i zaroślowym. Są to wywierzyska (typ źródła o silnym wypływie) krasowe jedne z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie. Rezerwat obejmuje obszar ok. 29 ha a jego symbolem jest kaczka krzyżówka. Park jest ostoją dla ok. 75 gatunków ptaków, a prawdziwą osobliwością są: zimorodek, ubarwiony remisz, łabędź oraz różne gatunki kaczek (krzyżówka, gągoł, cyraneczka, czernica i ohar). Na terenie parku znajduje się las olchowy i grupa roślin ściśle chronionych, takich jak:  grzebień biały, różanecznik żółty, turówa wonna, kosodrzewina i cis pospolity.

Rezerwat Niebieskie Źródła
Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których wytryska woda przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę a czasami nawet lekko czerwoną.  Barwa wody w basenach źródliskowych jest efektem działania rozproszonego światła słonecznego. Zmiana odcieni barwy wody zależy od stanu pogody, stopnia nasłonecznienia bądź zachmurzenia. Dodatkowo uroku wywierzysku nadają pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę.

Niebieskie ŹródłaNiebieskie Źródła

Źródła te biją z dwóch zbiorników o głębokości ok. 4,5 metra. Woda ma stałą temperaturę 9,5 stopnia Celsjusza i dlatego można tu przyjechać o każdej porze roku, gdyż źródła nie zamarzają w zimie.

Skansen Rzeki Pilicy

 1 komentarz

Dodaj własny
  1. Bartek

    Witam. Bardzo ciekawie opisane miejsce :) Byłem tam osobiście i polecam wszystkim odwiedzenie Rezerwatu, gdyż Niebieskie Źródła są naprawdę bardzo ciekawym zjawiskiem krasowym. Są przepiękne i na co dzień niespotykane więc cieszą oko :) Zresztą cały teren Rezerwatu ma bajkowy urok.


Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+