Riese Włodarz

Riese Włodarz

Słyszeliście kiedyś o tajemniczej budowie o kryptonimie „Riese” („Olbrzym”)? Jest to największy projekt górniczo-budowlany hitlerowskich Niemiec. Prace nad nim rozpoczęto w 1 listopada 1943 r. w Górach Sowich oraz na zamku Książ (gdzie najprawdopodobniej miała powstać główna kwatera Hitlera) oraz w jego podziemiach, a zakończono w 1945 r.

Zamek Książ

Kompleks Riese – Włodarz znajduje się w Górach Sowich. To ponad 3 km. podziemnych korytarzy, których powierzchnia wynosi ponad 10 000 m². Tutaj właśnie miały powstać potężne i odporne na bombardowania pomieszczenia Hitlera dla dowództwa wojsk lotniczych, lądowych, dla ministra spraw zagranicznych oraz dla Reichsführera SS.

Do sztolni prowadzą trzy wejścia od strony północno-wschodniej i jedno od strony północnej. Około 1/3 tuneli zalana jest wodą, co tworzy jedną z najciekawszych atrakcji – spływ łodzią po zalanej części sztolni, którą dopływamy do największej nieukończonej hali mającej około 60 m. długości i 10 m. wysokości. Kompleks Włodarz składa się z około 50. jednakowych skrzyżowań tworzących siatkę.

Przed wejściem możemy obejrzeć wystawę militarnych maszyn i pojazdów.

Riese Włodarz

Dlaczego Hitler wybrał akurat taką lokalizację? Ponieważ budowanie tego typu obiektów w lasach zabezpieczało przed dostrzeżeniem z powietrza. Dodatkowo teren osłaniano również siatkami maskującymi. Poza tym wysokość góry Włodarz zapewniała podziemiom ochronę przed bombardowaniem.

Sztolnie połączono z powierzchnią za pomocą szybu, który możliwe, że służył do celów wentylacyjnych jak i również do komunikacyjnych.

W pobliżu kompleksu zbudowano także pomieszczenia mieszkalne dla pracowników, warsztaty, magazyny z materiałami budowlanymi, pomieszczenia dla urządzeń transportowych.

Prac nad kompleksem Riese – Włodarz nie zakończono, a ślady po budowlach widać po dzień dzisiejszy: ruiny miasteczka, składy cementu, fundamenty kruszarek, miejsce produkcji betonu, torowiska kolejek wąskotorowych, którymi dostarczano materiały.

Do Włodarza prowadzi gruntowa i szutrowa droga. Samochód można zostawić na parkingu znajdującym się przed wejściem na teren kompleksu, gdzie wita nas brama z dwoma wartowniami po bokach. Jak to w sztolniach  i różnych grotach bywa temperatura w środku jest niższa niż zewnętrzna i dlatego warto zaopatrzyć się w jakiś sweter.


Ciekawostki:

Dla więźniów zatrudnionych na terenie kompleksu stworzono obóz Wolfsberg, który znajdował się na zboczu góry, poniżej wejść do podziemi.

Najprawdopodobniej w nieosiągalnej dziś części obiektu zamordowano wiosną 1945 r. kilka tysięcy więźniów pracujących przy budowie.

Arado – Zaginione labolatorium Hitlera
Bunkry Baterii Blüchera

 

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Riese - Włodarz

ładowanie mapy - proszę czekać...

Riese - Włodarz: 50.701561, 16.419582
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Riese - Włodarz


Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+