Sandomierskie Podziemia

Sandomierskie Podziemia

Sandomierskie podziemia owiane są tajemnicą i nikt do końca nie wie, dokąd one tak naprawdę sięgają. Mówi się, że lochy ciągną się do podmiejskich wiosek Kobierniki i Krakówka, a nawet i dalej – pod Wisłą do zamku w Baranowie Sandomierskim. Podziemia powstały w XIV – XVI w. z przeznaczeniem na magazyny, w których sandomierscy kupcy składowali swoje towary. Podziemia zostały udostępnione do zwiedzania w 1977 r.

Trasa jest najbardziej popularną i najchętniej odwiedzaną atrakcją turystyczną Sandomierza. Biegnie pod ośmioma kamienicami. Jej długość wynosi 470 m, a czas zwiedzania trwa około 45 minut. Najgłębiej trasa sięga do 12 m poniżej poziomu rynku. Liczba schodów w lochach wynosi 364. Podziemia zaprojektowano tak, aby wejście znajdowało się gdzie indziej niż wyjście.

Przy wejściu do podziemi znajduje się fresk przedstawiający Halinę Krempiankę – córkę sandomierskiego kasztelana Piotra z Krempy zamordowanego przez Tatarów. Jej historię opisałam na końcu artykułu. W lochach znajdują się 34 komory, których nazwy nawiązują do historii, legend, architektury: Chodnik Górniczy, Korytarz Straceńców, Sala Rady Miejskiej, Sala Katowska, Sala Oleśnickich, Chodnik Upadowy, Komnata Haliny, Komnata Łukowa, Komora Kupiecka, Komora pod Frontonem, Komora Kolebkowa, Komora Znalezisk. W końcowym odcinku zobaczymy typową obudowę górniczą.

Sandomierskie podziemia są obiektem całorocznym, wstęp jest płatny, a zwiedzanie odbywa się w grupach wraz z przewodnikiem. Wejście znajduje się przy kamienicy Oleśnickich, która stoi przy rynku. W środku temperatura sięga 11-13°C, więc warto zaopatrzyć się w jakiś sweter, jeżeli wybieramy się tam latem.

Legenda

Podczas najazdu Tatarów na Sandomierz w 1260 r. młoda sandomierzanka Halina, córka kasztelana sandomierskiego Piotra z Krępy herbu Ostoja, straciła wszystkich swoich bliskich. Podczas następnego najazdu w 1287 r. straciwszy męża, postanowiła w porozumieniu z wójtem, zemścić się na najeźdźcach. Nocą udała się do obozu wroga, gdzie powiedziała wodzowi, że została upokorzona przez mieszkańców i chce się na nich zemścić. Zaproponowała, że wprowadzi Tatarów tajnymi podziemnymi korytarzami do miasta. Halina długo prowadzała ich w kółko ciemnymi lochami, gdy w tym czasie wtajemniczeni w podstęp mieszkańcy Sandomierza zasypali wejście do korytarzy ciężkimi głazami. Zginęli wszyscy Tatarzy, a wraz z nimi także bohaterska wdowa.

Sandomierz

 

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Sandomierskie Podziemia

ładowanie mapy - proszę czekać...

Sandomierskie Podziemia: 50.679777, 21.748799
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Sandomierskie Podziemia


Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+