Sztolnie Kowary

Sztolnie Kowary

Tajna Kopalnia Uranu Liczyrzepa jest jedną z ponad 20. sztolni radziecko-polskich zakładów R-1, które zajmowały się pozyskiwaniem i wysyłaniem rudy uranowej do ZSRR w celu wyprodukowania pierwszej bomby atomowej w latach 1945-1947. Działalność wydobywcza w Kowarach i okolicy była otoczona ścisłą tajemnicą. Długość wszystkich sztolni wynosi ok. 80 km do głębokości 700 m, a Kopalnia Liczyrzepa jest najbezpieczniejszą kopalnią w Polsce – jest stale monitorowana przez Instytut Medycyny Pracy im. prof. dr med. Jerzego Nofera w Łodzi.

Dzisiaj w Kopalni Liczyrzepa znajduje się kolekcja kamieni szlachetnych, kruszców, minerałów oraz replika bomby atomowej „Little Boy”. Zwieńczeniem wycieczki jest pokaz laserowy „Nalot na Hiroszimę”

Długość trasy wynosi ok. 1 km, a czas zwiedzania ok.1 h. Zdaniem ekspertów, to właśnie śladowe ilości tego gazu pobudzają procesy naprawcze w naszym DNA.

Temperatura w kopalni jest stała i wynosi 8°C a wilgotność 96-98%. W związku z tym warto wziąć ze sobą sweter.

Zdaniem ekspertów śladowe ilości radonu pobudzają procesy naprawcze w DNA. Radon stymuluje wszystkie procesy życiowe i sprawia, że organizm regeneruje się tak, jakby wymieniał zużyte części na nowe. Stanowi uzupełnienie leczenia chorób układu oddechowego, układu krążenia, schorzeń narządów ruchu, nadciśnienia, dolegliwości związanych z cukrzycą, impotencją, bezpłodnością oraz przywraca właściwe funkcjonowanie systemu nerwowego. Należy jednak pamiętać, że inhalacje nie są polecane w przypadku osób cierpiących na choroby nowotworowe, niewydolność krążenia.

Sztolnie Kowary

Dla osób zainteresowanych taką formą regeneracji prowadzona jest antroterapia, czyli leczenie radonem. Badania powietrza wykazały, że czystość powietrza pod ziemią odpowiada pod względem bakteriologicznym normom obowiązującym w salach operacyjnych. Kopalnia oferuje terapie i inhalacje radonowe we współpracy z profesjonalnym SPA działającym w Jeleniej Strudze MEDICAL SPA oraz skojarzoną terapię radonową, która łączy inhalacje radonowe wraz z ćwiczeniami w wodzie. Woda ta posiada właściwości antyoksydacyjne. Czerpana jest z głębi góry Sulica: AOx aqua LIFE i dzięki zawartości niezwiązanego z tlenem aktywnego wodoru pomaga w usuwaniu z organizmu wolnych rodników. Rozgrzewanie ciała po odbyciu sesji w Inhalatorium wspomaga przyswajania radonu. Inhalacje przy muzyce relaksacyjnej trwają 60 min — w tym czasie można spacerować lub położyć się na leżance, ale wtedy trzeba okryć się koniecznie kocem znajdującym się na miejscu.

Kopalnia Liczyrzepa oferuje również programy edukacyjne związane z górnictwem w cyklu „Kopalnia Wiedzy”

– Górnik wczoraj i dziś
– Śladami Walonów
– Historia polskiego uranu-tajemnica PRL-u
– Zostań eksploratorem kopalnianych podziemi.

Program „Kopalnia Pomysłów” umożliwia realizację różnego rodzaju zabaw oferowanych przez organizatorów, ale i również przez gości.

– Poszukiwania skarbów walońskich
– Walońskie biesiady w podziemnym Barium
– Urodziny w podziemiach.

W kopalni i okolicach istnieje możliwość zorganizowania imprez okolicznościowych, eventów i szkoleń.

– Walońskie Biesiady
– Urodziny w podziemnym Barium
– Zjazdy Saniami Rogatymi
– Inne imprezy.

 

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Sztolnie Kowary

ładowanie mapy - proszę czekać...

Sztolnie Kowary: 50.758969, 15.847338
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Sztolnie Kowary

 Nikt jeszcze nie napisał komentarza

Dodaj własny

Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+