Twierdza Boyen – gwiaździsta forteca

Twierdza Boyen

Mazury to nie tylko piękne krajobrazy, czyste jeziora, szum masztów żaglówek trzepoczących na wietrze, pomruk silników motorówek. Mazury to również część historii. Jeden z jej pomników zachowanych w bardzo dobrym stanie znajdziemy w Giżycku. Mieście znanym, jako ośrodek turystyczny i jeden z głównych portów na szlaku wielkich jezior mazurskich.

To właśnie tutaj na 100 ha wznosi się okazała twierdza w kształcie sześcioramiennej gwiazdy, która stanowiła ważny obiekt strategiczny – była głównym ogniwem w łańcuchu umocnień zamykających od wschodu dostęp na teren państwa pruskiego. Każde ramie gwiazdy, to bastion. Brama główna– Giżycka jest najbardziej okazała. Drogę wodną, od strony jeziora Niegocin, zabezpieczała Brama Wodna z mostem zwodzonym – nieczynna od chwili uruchomienia linii kolejowej w 1868 r., kiedy to zasypano kanał.

Twierdza Boyen

Zwiedzanie

Zwiedzanie Twierdzy Boyen odbywa się jedynie po wyznaczonych trzech trasach (czerwona, zielona, niebieska) z zachowaniem szczególnej ostrożności. Jest to bardzo duży teren otoczony kamienno-ceglanym 5. metrowym murem o długości 2,3 km. Znajduje się tu wiele zakamarków i bardzo ciekawych, tajemniczych miejsc do zwiedzania: piwnice, lochy, ciemne dziury. Do niektórych zaułków można bez problemu wejść, ale trzeba mieć ze sobą latarkę. Jednak ze względów bezpieczeństwa zabrania się przebywania na nieoznakowanych elementach wałów oraz wchodzenia do budynków oznaczonych zakazem wstępu. Samodzielne zwiedzanie przez dzieci do lat 14 jest również zabronione.

Budynek Twierdzy Boyen

My wybraliśmy się na wycieczkę w środku lata, więc ze względów na zaistniałą pogodę: lato i temperatura powietrza powyżej 27 stopni, pojechałam w japonkach. I tu w tym miejscu chcę wszystkich uprzedzić, że klapki do zwiedzania tego obiektu są dość kiepskim pomysłem. Sandały, jak najbardziej mogą być ale obuwie, które nie trzyma się nogi będzie stwarzało dyskomfort zwiedzania.

Dzisiaj znajdziecie tutaj: budynki koszarowe, piekarnię, spichlerze, stajnię, wozownię, arsenał, budynek ćwiczeń, warsztat artyleryjski, stację gołębi pocztowych, laboratorium prochowe, schrony, bunkry, pancerną kopułę obserwacyjną, magazyny prowiantowe, warsztat zbrojmistrza, latrynę wojenną.

Aktualnie Twierdza Boyen oferuje liczne atrakcje turystyczne: wystawy i ekspozycje w Galerii Twierdzy Boyen, szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe. Tutaj odbywa się największy festiwal szantowy Europy Szanty w Giżycku.

Historia

Twierdza Boyen została wzniesiona w latach 1843 – 1860 z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV, jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin a Kisajno. Położona na tzw. wyspie giżyckiej. W 1846r. postanowiono nadać twierdzy nazwę Boyen, od nazwiska generała von Boyen – jednego z inicjatorów budowy tego obiektu. Twierdza Boyen miała pomieścić około 3000 żołnierzy. Fosa otaczająca twierdzę była sucha i od strony przeciwskarpy opatrzona kratą forteczną. W 1902 r. umieszczono tutaj składnicę artyleryjską. Lokalizacja twierdzy odgrywała ważną rolę, ponieważ jak wynika z opisów, budowa terenu i umocnienia wokół obiektu miały zablokować w trakcie I wojny światowej wkraczającą do Prus Wschodnich armię rosyjską. Po I wojnie światowej zmieniono twierdzę w szpital. W przededniu II wojny światowej Twierdza Boyen była jednym z punktów zbornych armii niemieckiej, która z terenu Prus Wschodnich wkroczyła na terytorium Polski. Od roku 1945 Twierdza Boyen przeszła w ręce Wojska Polskiego, które korzystało z niej w ograniczony sposób. W 1975 r. twierdza uznana została za zabytek architektury.

Twierdza Boyen

Plany na przyszłość

Na zlecenie Gminy Miejskiej Giżycko w listopadzie 2009 r. opracowane zostało Studium wykonalności dla terenu Twierdzy Boyen w Giżycku. Na realizację projektu miasto pozyskało fundusze unijne w wysokości 178.500 zł, co stanowi 85% wartości projektu w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Na razie istnieje pomysł przekształcenia spichlerzy i koszarów w Hotel Boyen, w sali ćwiczeń ma być siłownia, stacja gołębi pocztowych ma zostać przekształcona w Muzeum Poczty. Ma powstać amfiteatr, pracownie artystyczne, lokale gastronomiczne, obiekty sportowe, ścieżki rekreacyjne i dydaktyczne oraz camping.

Twierdza Boyen nigdy nie była zdobyta, gdyż wojska niemieckie wycofujące się z Prus Wschodnich opuściły ją bez walki i dlatego polecam wybrać się do niej jak najszybciej, aby zobaczyć ją w aktualnym stanie, zanim dojdzie do rozpoczęcia prac remontowych. Potem już nie będziecie mogli zajrzeć do piwnic i odkryć, jakie tajemnice skrywają w sobie ciemne zakątki twierdzy.

 

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Twierdza Boyen

ładowanie mapy - proszę czekać...

Twierdza Boyen: 54.034393, 21.750097
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Twierdza Boyen


Nikt jeszcze nie napisał komentarza

Dodaj własny

Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+