Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka

Ten przepiękny wodospad, którego wysokość wynosi 846 m. n.p.m. znajduje się w Karkonoszach – najwyższym paśmie górskim Sudetów i Czech.

Dojście do niego nie jest typowo górską wspinaczką, ale obowiązkowo trzeba zaopatrzyć się w wygodne buty i wodę do picia. Trasa nie jest trudna i prowadzi przez urokliwe lasy, ścieżki są udeptane i łatwo się idzie, jednak pod sam koniec natkniemy się na odcinek prowadzący pod górę o kamienistej drodze. Jeżeli chcecie wybrać się z małym dzieckiem, które jeszcze siedzi w wózku, to radzę wziąć ze sobą chustę albo nosidełko. My wybraliśmy trasę od najbliżej położonego parkingu i bardzo wolnym spacerkiem z zatrzymywaniem się na sesje fotograficzne droga w jedną stronę zajęła nam około 25 minut.

Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym wodospadem w polskich Sudetach – jego woda spada trójstopniową kaskadą z wysokości 27 m. do urokliwego, utworzonego przez potok, Wąwozu Kamieńczyka o długości 100 m. Wrażenie wielkości tego miejsca potęgują skalne ściany, których wysokość sięga do 30 m. Za środkową kaskadą znajduje się wykuta przez Walończyków jaskinia zwana „Złotą Jamą”, gdzie przed wiekami znajdowano ametysty i pegmatyty.

Klimat panujący przy Wodospadzie Kamieńczyka jest magiczny. Zapach lasu, uspokajający szum wody, świeże górskie powietrze, nasycone kolory zieleni, brązu, błękitu. Widok jest przepiękny i zapierający dech w piersiach, a każde zdjęcie zrobione w tym miejscu jest udane. Niezwykłość tego miejsca zachwyciła również reżysera Adrew Adamsona, który postanowił nakręcić tutaj sceny do filmu „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.

Wodospad Kamieńczyka

Dawniej Wodospad Kamieńczyka był pomnikiem przyrody, a dzisiaj wchodzi w skład Karkonoskiego Parku Narodowego i jest obszarem ścisłej ochrony. W związku z tym za wejście na jego teren pobierana jest opłata. W ramach ochrony obowiązkowo trzeba włożyć na głowę kask, który dostaniemy w kasie. Od razu uprzedzam, że kaski są plastikowe bez żadnych jednorazowych czepków, więc jeżeli komuś zależy na zachowaniu szczególnej higieny musi taki czepek, albo jakąś wkładkę wziąć ze sobą. Do wodospadu prowadzą metalowe schody w dół i kładka z kratki metalowej, więc przez chwilę możemy podziwiać piękno kanionu pod naszymi stopami, chociaż osoby z lękiem wysokości mogą mieć mały zawrót głowy, ale przecież nie trzeba patrzeć się w dół.

Wodospad Kamieńczyka

Do wodospadu można dojść dwoma drogami. Pierwsza prowadzi z centrum Szklarskiej Poręby szlakiem czerwonym (GSS) – od węzła szlaków Szklarska Poręba – centrum (ul. Sikorskiego) lub szlakiem czarnym biegnącym obok dolnej stacji Kolei Linowej „Szrenica”. Wodospad znajduje się na jednym ze szlaków ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę. Druga droga jest nieco krótsza. Można dojechać samochodem na jeden z parkingów, znajdujących się przy drodze na Jakuszyce. Pierwszy z nich znajduje na wysokości starej huty szkła, drugi około 1 km. wyżej kierując się drogą w stronę granicy z Czechami. Parkingi oczywiście są płatne.

Przy wodospadzie znajduje się znane od wielu lat schronisko „Kamieńczyk” i „Szałas Sielanka”. Warto też zwrócić uwagę na widoczną z tarasu za schroniskiem panoramę Gór Izerskich ze szczytem Wysoki Kamień o wysokości 1058 m. n.pm.

LEGENDA

Jak głosi legenda wodospad powstał z łez siedmiu rusałek, które opłakiwały śmierć swojej siostry zakochanej w Kamieńczyku Broniszu, który wysoko w Karkonoszach szukał szlachetnych kamieni, aby pomóc w biedzie chorej matce.

Łabudka, bo tak nazywała się rusałka, nie bacząc na ostrzeżenia sióstr zakochała się w śmiertelniku. Oddała mu swój cały skarb – drogocenne kamienie, aby ten mógł przeznaczyć je na leczenie chorej matki. Bronisz, który odwzajemnił uczucie rusałki obiecał, że niedługo wróci. Tak się jednak nie stało, choć Łabudka wypatrywała Bronisza prze wiele dni.

W końcu chora z tęsknoty postanowiła odszukać ukochanego. Ruszyła spod swego domu pod Łabskim Szczytem na północ w kierunku Hali Szrenickiej. Stamtąd ostrożnie przesuwała się w dół. Nagle zobaczyła swego ukochanego, który spadał ze skalnego urwiska. Rusałka z wrażenia poślizgnęła się i upadła obok niego.

Siostry długo płakały nad losem kochanków, a z ich łez powstał wodospad Kamieńczyka – aktualnie jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach.

Parking: płatny

Czynne: codziennie 9:00 – 17:00

Zwiedzanie: płatne

 

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Wodospad Kamieńczyka

ładowanie mapy - proszę czekać...

Wodospad Kamieńczyka: 50.813710, 15.496517
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Wodospad Kamieńczyka


Nikt jeszcze nie napisał komentarza

Dodaj własny

Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+