Zamek w Starej Ľubovni

Zamek w Starej Ľubovni

Pewnego pięknego wakacyjnego poranka postanowiliśmy wybrać się do AquaCity w Popradzie. W drodze powrotnej w mieście Stará Ľubovňa zauważyliśmy drogowskaz na zamek – oczywiście nie mogliśmy przejechać obok niego obojętnie.

AquaCity Poprad

Majestatyczny zamek znajduje się na wielkiej skarpie i jest jednym z najważniejszych zabytków na Słowacji. Miał on bronić granic Węgier oraz bronić dróg handlowych w okolicy rzeki Poprad. U podnóży zamku znajduje się skansen – Muzeum Architektury Ludowej.

Ponad 700-letni zamek odegrał ważną rolę również w historii Polski. Mianowicie w tym właśnie zamku w marcu 1412 r. spotkali się król Polski – Władysław II Jagiełło oraz król Węgier – Zygmunt Luksemburski. Podpisali oni między sobą przymierze, na mocy którego Zygmunt oddał Władysławowi II zamek w Ľubovni oraz 16 spiskich miast. Ponadto w 1655 r. w zamku zostały ukryte przed Szwedami polskie klejnoty koronacyjne, co było przyczyną wizyty króla Jana Kazimierza – to zdarzenie opisał w „Potopie” Henryk Sienkiewicz.

Zamek był wielokrotnie przebudowywany, a po pożarze w 1533 r., który strawił doszczętnie całą twierdzę, był on dokończony w stylu renesansowym. Podczas rekonstrukcji w 1642 r. został zbudowany pałac barokowy, a w 1647 r. kaplica. Od 1966 r. zamek jest siedzibą muzeum.

Najstarszą część zamku tworzy główna wieża i pałac gotycki. W częściowo odrestaurowanej wieży głównej urządzono ekspozycję muzealną pokazującą między innymi życie i rodowód ostatnich właścicieli zamku wywodzących się z rodu Zamoyskich. Z wieży rozpościera się piękny widok na okolicę, a przy dobrej pogodzie można zobaczyć Pienińskie Trzy Korony.

Zwiedzanie zamku trwa ponad 1h.

Legenda

Pewnego letniego dnia nad brzegiem Popradu, przy miasteczku Lubownia, zatrzymali się zmęczeni podróżą jeźdźcy. Dowodził nimi stary szlachcic Ľubovenský. Okoliczna kraina tak mu się spodobała, że postanowił wznieść zamek na skalnym grzbiecie naprzeciw miasteczka. Zabrał się do pracy, lecz co zbudował w ciągu dnia, nocą znikało. Zmartwiony Ľubovenský odkrył, że miejsce to należy do złej diablicy, więc się do niej wybrał. Czarownica zgodziła się na postawienie zamku pod warunkiem , że stary szlachcic odda jej duszę. Po długim wahaniu Ľubovenský przyjął warunek. Cyrograf zapisano na psiej skórze. Nazajutrz zamek stanął w pełnej krasie, wszyscy się ogromnie cieszyli, tylko stary Ľubovenský nie mógł znaleźć sobie miejsca. Poszedł do niedalekiego klasztoru i wyspowiadał się ze swego strasznego grzechu. Rozgrzeszenie otrzymał, ale za pokutę musiał do końca życia pozostać w klasztornych murach, aby odzyskać spokój i zbawienie duszy. Diablica dowiedziała się  o jego zdradzie i postanowiła zburzyć zamek, zrzucając na niego ogromną skałę, ale w ostatniej chwili z niedalekiego kościoła zabrzmiał dzwon. Wiedźma straciła swą moc – skała wypadła jej z rąk. Od tamtej pory nikt już w kraju o niej nie słyszał. Za to nad brzegiem Popradu do dziś leży skała, która miała zniszczyć lubowniański Zamek – nazywana jest przez miejscowych Czarcią Skałą.

 

 

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Zamek w Starej Ľubovni

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek w Starej Ľubovni: 49.316884, 20.697792
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Zamek w Starej Ľubovni


Nikt jeszcze nie napisał komentarza

Dodaj własny

Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+