Góry Świętokrzyskie

Gołoborza

Góry, góry, góry…czyli jak dla mnie zadyszka, pot i zakwasy. Jakoś nie jestem wielką miłośniczką chodzenia po górach ale widokom oprzeć się nie mogę. Postanowiłam przełamać swoje lęki i wybrałam się w Góry Świętokrzyskie.

Jest to masyw górski położony w południowo-wschodniej Polsce. Najwyższy szczyt to Łysica (612 m n.p.m.) w paśmie Łysogór. Jako ciekawostkę dodam, że szczyty pokryte są śniegiem od listopada do kwietnia. Nie wiem, czy wiecie ale nazwa gór pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze. Góry Świętokrzyskie, obok Sudetów, są jednym z najstarszych pasm górskich w Polsce. Charakterystycznymi dla krajobrazu najwyższych partii tych gór są strome stoki, głęboko wcięte doliny, gołoborza. Góry Świętokrzyskie porośnięte są lasami bukowymi i jodłowymi. Na ich terenie znajduje się Świętokrzyski Park Narodowy.
Do najważniejszych ośrodków turystycznych zalicza się Świętą Katarzynę i Nową Słupię.

Najwyższym szczytem jest Łysica licząca 612 m. n.p.m., która jest potocznie nazywana  Górą Świętej Katarzyny. Położona jest w zachodniej części Łysogór na terenie ścisłej ochrony Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Według starych podań u podnóża Łysicy znajdowała się kiedyś pogańska świątynia, na miejscu której znajduje się klasztor benedyktynek (Święta Katarzyna).
Drugie co do wysokości wzniesienie w Górach Świętokrzyskich, to Łysa Góra (595 m n.p.m.), w dawnych czasach nazywana Łysiec – leży we wschodniej części pasma Łysogór. Obecnie jest nazywana Świętym Krzyżem. W czasach pogańskich było to  miejsce kultu Łady, Boda i Lela (Pogody, Śwista i Pośwista).  Z tamtego okresu pochodzą pozostałości kamiennego wału kultowego, który został usypany w pierwszych wiekach naszej ery, a rozbudowany w VIII-X wieku.
Świętokrzyski Park Narodowy został utworzony 1 maja 1950 r. Park obecnie zajmuje powierzchnię 7 626,45 ha, z czego ścisłą ochroną objętych jest 1731,30 ha. Dla zwiedzających udostępniono ponad 30 km pieszych szlaków. W Świętokrzyskim Parku Narodowym warto zobaczyć: Gołoborza, Piaskowce Kwarcytowe, Łysicę, Klasztor na Łysej Górze.

ŁysicaŁysica

Święty Krzyż jest miejscem kultu i wielu pielgrzymek z całej Polski. Został ufundowany w 1006 r. przez fundację Bolesława II Krzywoustego. Jak już wspomniałam nazwa pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w Kościele. Najciekawszą trasą prowadzącą na Święty Krzyż jest tzw. Droga Królewska z Nowej Słupi. W Klasztorze znajduje się Muzeum Misyjne Zakonu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, z pamiątkami przywiezionymi z wypraw misyjnych, oraz Muzeum Przyrodniczo Leśne Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
W 1863 r. w klasztorze kwaterował oddział Mariana Langiewicza, który 12 lutego 1863 r. na Świętym Krzyżu i zboczach Łysej Góry, stoczył bitwę z wojskami rosyjskimi. W 1864 r. władze rosyjskie utworzyły tu najsurowsze w Polsce więzienie, które istniało do 1939 r. a od 1937 r. część zespołu znów przeznaczono na klasztor.
W latach 1941-1942 w więzieniu Niemcy utworzyli obóz zagłady jeńców sowieckich, w którym zginęło ok. 6000 osób. Niedaleko Św. Krzyża w lesie, znajdziemy Cmentarz Jeńców Radzieckich.
Od 1936 r. z przybyciem misjonarzy oblatów klasztor odrodził się na nowo.

Uprzedzam, że wjazd samochodem lub autokarem na Święty Krzyż jest zabroniony.
Pod lasem przy drodze wiodącej na Św. Krzyż stoi XIII-wieczna figurka Św.Emeryka. Jest wykuta z  kamienia kwarcowego i przedstawia pielgrzyma klęczącego w pokornej postawie ze złożonymi do modlitwy rękoma, patrzącego się na świętokrzyski klasztor. Jak głosi legenda, co rok przesuwa się o jedno ziarnko piasku w stronę Łysej Góry i jak „ucałuje Święte Drzewo nastąpi koniec Świata”.

Święty KrzyżŚwięty Krzyż

O wycieczce w Góry Świętokrzyskie mogę jeszcze dużo pisać ale myślę, że najlepiej będzie jak sami odwiedzicie to urocze miejsce i przejdziecie się trasami podziwiając piękno polskiej, górskiej przyrody.
Szlaki są dobrze oznaczone i jest ich sporo do wyboru:

  • Niebieski szlak Nowa Słupia – Święty Krzyż o długości 2 km
  • Żółty szlak Klonów – Bukowa Góra o długości 2 km
  • Czarny szlak Podchełmie – Chełmowa Góra- Pokrzywianka Górna o długości 2 km
  • Zielony szlak Zagórze – Psary Podlesie o długości 6,3 km
  • Niebieski szlak Bodzentyn – Święta Katarzyna o długości 7 km
  • Czerwony szlak Święta Katarzyna – Trzcianka o długości 185,8 km i ten szlak już jest płatny

Na terenie Parku nie ma odrębnych szlaków rowerowych. Ruch jest dopuszczony na odcinku 2,5 km na szlaku pieszym czerwonym, a na pozostałych szlakach jazda rowerem jest zabroniona.

 

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Góry Świętokrzyskie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Święty Krzyż: 50.859100, 21.052535
Łysica: 50.890278, 20.897222
Łysa Góra: 50.862500, 21.048611
Cmentarz jeńców radzieckich: 50.859543, 21.057278
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Święty Krzyż
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Łysica
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Łysa Góra
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Cmentarz jeńców radzieckich


Nikt jeszcze nie napisał komentarza

Dodaj własny

Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+