Dwór Moniaki

Dwór Moniaki

Widzieliście kiedyś typowy sarmacki dwór? Jeżeli nie, to zapraszam na wycieczkę do Janowca. To właśnie tam znajduje się najcenniejszy zabytek Muzeum Zamku w Janowcu – drewniany dwór zbudowany w 1760 r. we wsi Moniaki dla przedstawicieli średniozamożnej szlachty, Jakuba Wierzbickiego – chorążego żytomierskiego i jego syna Jacka – cześnika urzędowskiego. Dom wraz z budynkami gospodarczymi jest odzwierciedleniem typowego dworku szlacheckiego.

Zamek w Janowcu

W 1909 r. kolejni właściciele majątku – Zembrzuscy postanowili odnowić budynek. Charakter sarmackiego dworku został zachowany, a przebudowa polegała raczej na wprowadzeniu paru udogodnień i tak powstał na przykład kort tenisowy.

Dzisiaj w budynku możemy zobaczyć wystawę wnętrz dworu z pamiątkami po ostatnich właścicielach. Ekspozycja rozmieszczona jest w sześciu pomieszczeniach na parterze: sieni, jadalni, salonie, bibliotece, pokoju Pani Domu i pokoju Pana Domu. Dla osób, które chciałyby poczuć klimat minionej epoki, dworek oferuje pokoje do wynajęcia na poddaszu, z widokiem na dolinę Wisły.

Dwór Moniaki posiada regularnie rozplanowane wnętrze, charakterystyczne dla polskich dworów II połowy XVIII w. W prawej ścianie sieni widnieją otwory po dwóch piecach, które przebijając ścianę działową ogrzewają sąsiednie pomieszczenia. W kuchni znajduje się również piękny, ogromny piec.

Wśród mebli stojących w świetlicy na uwagę zasługuje drewniany stół zdobiony innymi gatunkami drewna o tematyce biblijnej. Ze świetlicy drzwi prowadzą do dawnej kancelarii sołtysiej. Alkierzyk znajdujący się za świetlicą zajmowały kobiety.

Po II Wojnie Światowej we Dworze Moniaki mieścił się komisariat Milicji Obywatelskiej. Niestety budynek popadał w coraz większą ruinę i dlatego w 1977 r. przeniesiono go do parku w Janowcu. Przywieziono również spichlerz z Podlodowa, stodołę ze wsi Wylągi i lamus z Kurowa.

 

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Dwór Moniaki

ładowanie mapy - proszę czekać...

Dwór Moniaki: 51.324880, 21.897243
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Dwór Moniaki


Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+