Willa Chowańczaka

Willa Chowańczaka

Ostatnio wpadłam na pomysł, że strona „Spontaniczne podróże” może również zawierać artykuły o tzw. nawiedzonych miejscach. Inaczej mówiąc o miejscach, w których występują zjawiska paranormalne. Ja osobiście uważam, że określenie paranormalne nie jest adekwatne ponieważ dla mnie jest to fizyka, która cechuje się przekazem pewnego rodzaju energii. Wydaje mnie się, że nasze postrzeganie świata w wyniku rozwoju ludzkości bardzo się zmieniło i dlatego niektóre zjawiska wydają się nam nienormalne. Chyba trochę za bardzo zaczynam filozofować, a nie o to mi chodziło. Wracając do artykułu, chciałam wam opisać pewną bardzo starą, zaniedbaną willę. Znajduje się ona na Warszawskim Górnym Mokotowie, przy ulicy Morskie Oko 5. Niestety gdzieś zapodziałam resztę zdjęć z tego miejsca i ostało mi się tylko jedno z telefonu komórkowego. Obiecuję, że poszukam dokładnie i jak tylko znajdę, to uzupełnię galerię.

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Willa Chowańczaka

ładowanie mapy - proszę czekać...

Willa Chowańczaka: 52.203308, 21.024530
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Willa Chowańczaka

 

Jest to Willa Chowańczaka, którą wybudował w 1928 roku znany warszawki kuśnierz, „król futer” Arpad Chowańczak.

W okresie okupacji w budynku zamieszkali oficerowie niemieccy.

Willa Chowańczaka i dzisiejsza ulica Morskie Oko były niemymi świadkami wielkiej wojennej tragedii. Niemcy idąc od Pałacyku Szustra w kierunku Morskiego Oka mordowali wszystkich, których spotkali na swojej drodze. W taki właśnie sposób, na tych terenach powstało wielkie, niewidoczne cmentarzysko niewinnych ludzi.

Willa była również punktem konspiracji przed Powstaniem. Ówczesny właściciel Jan Daniel Chowańczak z własnych środków skupował dla powstańców broń. Jego zasługą było również ukrywanie w willi swoich pracowników, z których większość była żydowskiego pochodzenia.

Z willą związana jest jeszcze jedna, niestety nieszczęśliwie zakończona, historia powstańcza. W willi znalazła również schronienie młoda kobieta imieniem Hanka. Pewnego dnia wyszła do ogrodu, aby pozbierać róże dla swojego ukochanego i została wtedy zastrzelona.

To właśnie podobno ją, po dziś dzień, widują ludzie jak stoi na balkonie, bo podobno tragiczna śmierć czasami nie pozwala odejść duchom z tego świata, gdyż nie wiedzą co się z nimi stało i trwają w zawieszeniu.

Znalazłam dużo relacji ludzi opisujących dziwne zjawiska występujące w willi. Byli oni nie tylko na terenie otaczającym budynek ale również w środku. To tam właśnie najbardziej dochodziło do manifestacji energii. Świadkowie mówili, że słyszeli czyjeś oddechy pomimo tego, że nikogo oprócz nich tam nie było, czuli tajemniczą czyjąś obecność i trupi zapach. Znalazłam również relację, z pobytu w willi, znanego medium i badaczki takich zjawisk – Alicji Ziętek. Według niej w tym domu występują pomiary, które przekraczają górną granicę dopuszczalnych norm dla mózgu, i w tym przypadku osoby nadwrażliwe mogą czuć zjawiska „paranormalne”.

Radiesteta również badał to miejsce i jest tutaj wyczuwalny silny ciek. Z jednej strony domu jest aż pięć żył cieków wodnych przechodzących przez budynek, a z drugiej są trzy cieki. Wszystkie krzyżują się pod budynkiem. Takie promieniowania geopatyczne powodują złe samopoczucie.

Pomimo dewastacji budynek zachował ślady dawnego uroku: kolumnowy ganek, wewnętrzne schody z kutymi balustradami, narożną loggię.

Aktualnie Willa Chowańczaka znajduje się w rękach prywatnych i jest bardzo zaniedbana.

15 kwietnia 2009 r., wybuchł w willi pożar, który zniszczył dach oraz poddasze. Po pożarze miasto przekazało sprawę do Prokuratury, gdyż podejrzewano popełnienie przestępstwa poprzez podpalenie. Drugi raz dom podpalono 29 września 2010 r.,  ale całe szczęście uszkodzenia budowli były niewielkie. Willa nadal niszczała, jednak w 2011 r. pojawił się inwestor, który miał odrestaurować budynek. Ostatecznie w styczniu 2012 r. dotychczasowy właściciel wystawił willę na sprzedaż, którą w listopadzie nabyła spółka Pana Andrzeja Piliszka, który  ma zamiar zrewaloryzować willę i odtworzyć dawny wystrój wraz z dachem i stolarką. Podobno rodzina nowego właściciela zamieszka w odremontowanej willi, a na sąsiednich działkach powstaną nowe budynki.

Byłam kiedyś dwa razy na terenie willi i jest to bardzo ładny budynek ale okropnie zniszczony i trochę tajemniczy. Ostatnio przejeżdżałam niedaleko willi i zauważyłam, że są tam wykonywane jakieś prace remontowe, wiec może już niedługo będziemy mogli zobaczyć dom w nowej odsłonie.

Zofiówka – nawiedzony szpital psychiatryczny

 Nikt jeszcze nie napisał komentarza

Dodaj własny

Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+