Ustka

Syrenka ustecka

„Hej, ha! Kolejkę nalej!
Hej, ha! Kielichy wznieśmy!
To zrobi doskonale morskim opowieściom.

Kto chce, ten niechaj słucha
Kto nie chce, niech nie słucha
Jak balsam są dla ucha morskie opowieści”

Moja morska opowieść dotyczy Ustki – miejscowości wypoczynkowej i uzdrowiskowej pełnej muszelek, rybitw, pysznych lodów, gofrów, świeżej ryby i kolorowych stoisk z pamiątkami.

Ustka spełni również wasze skryte marzenia. A dokładniej mówiąc, to ustecka Syrenka, którą znajdziecie na wschodnim falochronie w Porcie. Syrenka na swoich kolanach trzyma złotą rybkę, więc życzenia mają podwójną moc. Jak już życzenie wymyślicie, to musicie podejść do niej i potrzeć prawą ręką lewą pierś Syrenki i intensywnie pomyśleć o tym życzeniu, a „Nocą, gdy księżyc świeci życzenie z jej serca uleci i na grzywach spienionych fal popłynie morzem w dal”. Syrenka jest pod stałym monitoringiem, więc wasi bliscy, którzy zostali w domu mogą was obserwować w monitorze komputera dzięki kamerom online.

Nowością usteckiego portu jest obrotowy most nad kanałem portowym, który łączy wschodnią i zachodnią część Ustki. Jest to jedyna tego typu konstrukcja w Europie. Kładka została oddana do użytku pod koniec grudnia 2013 r. i jest dużą atrakcją dla turystów i jednocześnie wielkim udogodnieniem. Przejście jest otwierane o pełnej godzinie na 15 minut – od maja do września od 9:00 do 24:00, a od października do kwietnia od 10:00 do 18:00. Most wykonany jest ze stali – całkowita długość wynosi 57,78 m., szerokość ponad 4 m., a całość waży około 80 ton. Z kładki w nagłych przypadkach mogą korzystać pojazdy uprzywilejowane do 7,5 tony, czyli karetki, policja i lekkie pojazdy strażackie. Most obrotowy uruchamiany jest przy sile wiatru nie większej niż 10 m/s (36 km/h). Dzięki kładce szybko dostaniecie się na zachodnią część miasta (kiedyś niedostępną dla turystów ze względu na poligony wojskowe), gdzie jest najładniejsza plaża, port rybacki oraz Bunkry Blüchera, które polecam odwiedzić.

Bunkry Blüchera

Latarnia morska z czerwonej cegły, znajdująca się w porcie, również zasługuje na waszą uwagę. Została wybudowana w 1892r. i posiada ośmiokątną wieżę o wysokości 21,5 m.. Wysyła ona światło na odległość około 30 km, a widok z wierzy jest przepiękny.

Latarnia Morska

Ciągle kręcimy się w Porcie, a nie wspomniałam o nim do tej pory ani słowa. Otóż Port Ustka jest falochronem wychodzącym w morze na około 100 m. Na uwagę zasługuje siedziba Urzędu Celnego, którego budynek pochodzi z okresu secesji. Przy ulicy Zaruskiego znajduje się budynek z czerwonej cegły, który jest jednym z najstarszych spichlerzy portowych, gdzie przechowywano ziarna, które wywożono do Skandynawii, Anglii i krajów zachodnioniemieckich.
Między latarnią morską, a Kapitanatem znajduje się pomnik Ludziom Morza, który przedstawia matkę zwróconą twarzą w kierunku wejścia do portu i czekającą na powrót syna z morza. Wokół rzeźby ustawione są cztery tablice przedstawiające pracę na morzu. W dzień Święta Ustki, który jest jednocześnie dniem Wojska Polskiego (15 sierpnia) składane są pod pomnikiem wieńce i kwiaty, aby oddać cześć tym, którzy stracili życie pracując na morzu.

Jak dla mnie ciekawą atrakcją są dwa mola portu – wschodnie i zachodnie. Parę, a może i paręnaście lat temu na samym końcu wschodniego molo stałam sobie z rodzicami i obserwowaliśmy, jak fale morskie uderzają o jego brzeg. Był silny wiatr, więc fale były dosyć wysokie i z dużą mocą rozbijały się o beton. Staliśmy sobie rozkoszując się bryzą morską, aż nagle nadeszła tak wielka fala, że zalała nas od stóp do głów. Całe szczęście, że było lato. Bez problemu mogliśmy startować w konkursie mokrego podkoszulka i nie tylko. Niezapomniane przeżycie i wielka atrakcja.

Pomnik „Ludziom Morza"

W Ustce istnieje również trzecie molo. Jest to żelbetonowy kikut znajdujący się na zachodniej plaży. Jest on pozostałością po niedokończonych planach niemieckich sprzed II wojny światowej. Miały tu bazować uzbrojone krążowniki i tankowce z ropą – między trzecim molem, a aktualnym portem miały powstać dwa baseny dla wielkich statków. Wojna zburzyła plany Hitlera i molo zamiast 2 km miało 200 m. W latach 70. XX wieku powrócono do budowy molo, ale tym razem miało być ono elementem kompleksu stoczniowo – portowego. Niestety inwestycję przerwano.

Bardzo ładna jest ustecka Promenada Nadmorska, która ciągnie się wzdłuż wschodniej plaży na odcinku mniej więcej 2200 metrów. Można słuchać relaksującego szumu fal, śpiewu mew, a jak się zmęczycie usiąść na jednej z licznych ławek, wejść do kawiarni, wstąpić na rybkę do smażalni i na koniec kupić pamiątkę.

Ustka nie jest dużym miastem, ale zachwyca licznymi tawernami, smażalniami, kawiarniami, pirackimi statkami przycumowanymi w porcie oraz możliwością zakupu świeżej ryby, która przed chwilą wpłynęła do portu na rybackim kutrze.

 

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Ustka

ładowanie mapy - proszę czekać...

Port Ustka: 54.589099, 16.852341
Pomnik „Ludziom Morza”: 54.587618, 16.854417
Syrenka ustecka: 54.589475, 16.853102
Most Obrotowy: 54.588027, 16.853022
Bunkry Bluchera: 54.586475, 16.849229
Trzecie Molo: 54.586053, 16.833651
Promenada: 54.588316, 16.856235
Latarnia Morska: 54.587955, 16.854503
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Port Ustka
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Pomnik „Ludziom Morza”
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Syrenka ustecka
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Most Obrotowy
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Bunkry Bluchera
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Trzecie Molo
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Promenada
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Latarnia Morska


Nikt jeszcze nie napisał komentarza

Dodaj własny

Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+