Muzeum Wsi Lubelskiej

Skansen Ziemi Lubelskiej

Uwielbiam wieś, ale tą starą – z krowami, świniami, kurami, gęsiami, końmi, kozami. Z zapachem trawy, jabłek, siana, z bzyczeniem os, cykaniem świerszczy, wieczornym szczekaniem psów, zapachem maciejki.

Piękny obraz wsi jest ukazany w Muzeum Wsi Lubelskiej. Skansen działa już około 35. lat i jest w ciągłej rozbudowie. Już od samego początku muzeum wita nas ciekawą architekturą, bowiem wejście prowadzi przez recepcję wzorowaną na nieistniejącym już małym ratuszu z Kazimierza Dolnego.

Im dalej idziemy, tym robi się ładniej. Gospodarstwa i zagrody mają swoich stałych mieszkańców – swobodnie chodzące kaczki, gęsi, kozy, krowy dodają uroku i realizmu. W oknach wietrzą się pierzyny, a dookoła rozkwitają ogródki i warzywniaki. Zabytkowe domostwa są w pełni wyposażane w pamiątki i udostępnione do zwiedzania. Dzięki nim możemy poznać dawne życie chłopów i średniozamożnych ziemian. W części poświęconej Roztoczu znajduje się drewniana cerkiew greckokatolicka, która ciągle jest miejscem kultu, dlatego warto zajrzeć do środka.

Skansen Ziemi Lubelskiej

Ten skansen wywarł na mnie i na moim mężu niesamowite wrażenie. Piękno i cisza, roztaczające się dookoła, dają uczucie spokoju, wolności, powrotu do dzieciństwa, pozwalają zatrzymać się na chwilę, by dostrzec uroki przyrody i dawnej wsi. Ze wszystkich do tej pory zwiedzonych skansenów ten podoba nam się najbardziej.

Ciekawą atrakcją jest budynek szkoły z 1866 r., w którym mieści się piwiarnia. Oferuje ona nie tylko piwo, ale również chleb ze smalcem, pirogi, ziemniaki z siadłym mlekiem, żurek z jajkiem.

Muzeum jest podzielone na sektory tematyczno-geograficzne:

  • Wyżyna Lubelska:

z Wiatrakiem typu holenderskiego z Zygmuntowa, który jest pierwszym obiektem przeniesionym do muzeum już w 1976 r., z Kuźnią i Zagrodą z Urzędowa, Kapliczką z Kolanówki, Studnią z Błażka, Zagrodą z Niemiec, z Żukowa, z Żabna, Chałupą z Tarnogóry i Olejarnią z Bogucina.

  • Część Roztocza:

z Chałupą z Gozdu Lipińskiego, Kapliczką i Zagrodą z Korytkowa Dużego, Piwiarnią z Siedliszcza, Reprezentacyjną Bramą Wjazdową do majątku Krychowskich, Zagrodą z Teodorówki, z Bukowej, z Lipiny Nowej, z Huty Dzierążyńskiej, z Błonia, Kuźnią z Ciosm, z Greckokatolickim zespołem sakralnym z cerkwią z Tarnoszyna, z Kapliczką ze Słobody.

  • Zespół dworsko-parkowy:

z dworem z Żyrzyna z 2 połowy XVIII wieku i ekspozycją wnętrz dworu średniozamożnego ziemianina, z Dworu z Huty Dzierążyńskiej, Spichlerza dworskiego z Piotrowic Wielkich i z Turki, znajdziemy tutaj również Bramę z Łańcuchowa, Krzyż z Leokadiowa, Figurkę Matki Boskiej Królowej Polski, Ogród przyprawowo-ziołowy, Most na rzece Czechówce (Biały most) i Kopiec widokowy.

Skansen Ziemi Lubelskiej

  • Bardzo malowniczy sektor Powiśla:

z Zagrodą z Chrząchowa, z Janiszowa, z Brzezin, z Głodna, z Karczmisk, z Kaliszan, Kapliczkę z Leszczyny i ze Żmijowisk, zobaczymy również Most na rzece Czechówce oraz Pień dębu z krzyżem z Dzbenina, który zawiesił w latach 80-90-tych XIX w. Stanisław Mędrkiewicz, ówczesny właściciel majątku Sławin-Zdrój, w celu zaznaczenia granicy swojej posiadłości.

  • Sektor Podlasia i Polesia Lubelskie: z remizą strażacką z Bedlna i teatrem wiejskim.
  • Miasteczko z wieloma obiektami.
  • Nadbuże, które jest w budowie.

Oprócz ekspozycji stałych organizowane są wystawy czasowe, różnego rodzaju tematyczne imprezy, zajęcia edukacyjne. Lubelskie ekspozycje były wielokrotnie nagradzane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ciekawą atrakcją jest rejs po stawie w pychówce lub bacie.

Skansen jest dostępny przez cały rok. Minimalny czas zwiedzania, to 2 godziny. Ze względu na specyfikację i ukształtowanie terenu istnieje szereg naturalnych i różnorodnych uwarunkowań, które mogą być utrudnieniem dla osób niepełnosprawnych.

Skansen Ziemi Lubelskiej

Zwiedzanie muzeum* :

2.01 – 31.03 (wtorek – niedziela) w godz. 9:00 – 15:00 (06.01 nieczynne)
1.04 – 30.04 w godz. 9:00 – 17:00
1.05 – 30.09 w godz. 9:00 – 18:00
1.10 – 31.10 w godz. 9:00 – 17:00
2.11 – 23.12. od wtorku do niedzieli w godz. 9:00 – 15:00.

Muzeum jest czynne 11 listopada.

* Ostatnie wejście zwiedzających do muzeum odbywa się na godzinę przed zamknięciem.

Ceny biletów: 12 zł bilet normalny; 6 zł bilet ulgowy; dzieci do lat 7 wstęp wolny.

Dodatkowe opłaty: 5 zł bilet za przejażdżkę; 120 zł bilet wstępu na sesję foto-video ślubne (we wnętrzach); 50 zł/kurs za 1 godzinę opłata za przejażdżkę saniami zimą.

Istnieje możliwość oprowadzenia przez przewodnika: 60 – 80 zł w języku polskim; 90 – 120 zł w języku angielskim.

 

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Muzeum Wsi Lubelskiej

ładowanie mapy - proszę czekać...

Muzeum Wsi Lubelskiej: 51.259420, 22.506484
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Muzeum Wsi Lubelskiej


Nikt jeszcze nie napisał komentarza

Dodaj własny

Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+