Skansen w Maurzycach znajdujący się w odległości ok. 7. km od Łowicza jest jednym z najładniejszych, najciekawszych i najbardziej kolorowych skansenów jaki do tej pory widziałam. Jest tutaj ukazane całe bogactwo folkloru wsi łowickiej, które przyciąga uwagę zwiedzających. Piękne plenery skansenu, to idealna sceneria również dla malarzy i fotografów.
Wnętrza domów wyposażono w oryginalne sprzęty, meble i narzędzia. Możemy tutaj podziwiać pająka łowickiego. Będą nim zachwycone nawet osoby z arachnofobią, gdyż ów pająk jest á la żyrandolem na miarę tamtych czasów. Kiedyś nie było takich luksusów a każdy chciał mieć ładnie ozdobiony sufit. O popularności wzorów łowickich świadczy fakt, że strój łowicki jest strojem ludowym w Polsce.
W jednej z izb znajdujących się w skansenie odtworzono pracownię wycinankarki, ponieważ dekorowanie wycinankami wnętrz domów było dawniej łowicką specjalnością. W skansenie można również prześledzić kolejne etapy obróbki lnu i poznać technikę tkania samodziałów.
Wnętrze izby z pająkiem łowickim
Teren skansenu
Skansen w Maurzycach został udostępniony do zwiedzania w połowie lat 80. i gromadzi zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego. Znajduje się tutaj około 40 obiektów. Teren ukazuje dwa układy przestrzenne. Pierwszy z nich to tzw. stara wieś, która ma kształt zbliżony do owalnicy z centralnym placem wioskowym, a drugi to nowa wieś tzw. ulicówka, powszechna w II poł. XIX wieku.
W obrębie starej wsi zobaczymy trzy gospodarstwa. Pierwsze z nich to okólnik, czyli zagroda zamknięta. W jej skład wchodzą: budynek mieszkalny z II połowie XIX w., który został przeniesiony ze Złakowa Borowego, w którym mieszkała słynna wycinankarka łowicka – Justyna Grzegory; obora kamienna i stodoła. Obok usytuowana jest zagroda otwarta.
Nowa wieś składa się z 5. gospodarstw i 3. wolnostojących budynków mieszkalnych. Pierwszy budynek – od strony wejścia do skansenu – to XIX-wieczna chałupa, w której urządzono szkołę wiejską i mieszkanie nauczyciela z okresu międzywojennego. Obok szkoły znajduje się zagroda, na którą składają się: budynek mieszkalny, stodoła, obora z 1930 r. oraz piec chlebowy, znajdujący się po przeciwnej stronie drogi.
Szerokofrontowa, pokryta strzechą chałupa jest przykładem powszechnego w XIX w. podziału wnętrza na izbę świąteczną i roboczą.
W następnym obejściu zobaczymy 2 obiekty XX-wieczne: czworak, czyli dwutraktowy budynek mieszkalny przystosowany do celów administracyjnych oraz stodołę. Tuż obok jest budynek mieszkalny z końca XIX w., który codziennie od maja do końca września od 10:00 do 18:00 pełni rolę karczmy.
W kolejnym gospodarstwie znajduje się budynek obory krytej blachą, która jest podzielona na cztery pomieszczenia. W jednym z nich zobaczymy ekspozycję sprzętów do ochrony roślin używanych w gospodarstwach wiejskich do połowy XX. wieku.
Na terenie skansenu są rozmieszczone kapliczki przydrożne , studnie, kuźnia i wiatrak.
Codziennie od połowy kwietnia do połowy sierpnia w skansenie odbywają biesiady, można własnoręcznie ulepić naczynie na kole garncarskim, nauczyć się haftu oraz spróbować wyciąć łowickie wzory z papieru.
Dla osób zainteresowanych zorganizowaniem eventu w takim plenerze, skansen oferuje:
- udostępnienie kościoła na uroczystości sakralne
- udostępnienie chałupy lub stodoły na poczęstunek dla gości
- oprawę artystyczną w wykonaniu zespołu ludowego
- wypiek chleba i ciast w piecu chlebowym z początku XX w.
- wynajem sceny pod brogiem na występy zespołów folklorystycznych, na przedstawienia, koncerty itp.
Skansen w Maurzycach jest idealnym miejscem zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Można spędzić tam cały dzień z własnym koszykiem piknikowym, lub zjeść jakiś pyszny smakołyk w karczmie.
Nikt jeszcze nie napisał komentarza
Dodaj własny