Skansen w Kuligowie

Gospodarstwo

Zapewne niewiele z Was słyszało o skansenie w Kuligowie. Skansen w Kuligowie jest to dosyć małe, ale czarujące muzeum etnograficzne pod gołym niebem. Przedmioty znajdujące się w muzeum były wykorzystane w filmach takich jak: „Zemsta” Andrzeja Wajdy, „Pornografia” oraz „Jasminum” Jana Jakuba Kolskiego, a łąki nad Bugiem posłużyły jako plener do końcowej sceny filmu „Ryś” w reżyserii Stanisława Tyma.

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Skansen w Kuligowie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Skansen w Kuligowie: 52.511090, 21.178317
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Skansen w Kuligowie

 

Zwiedzając Skansen w Kuligowie natkniemy się na stojące przy budynkach drewniane rzeźby będące wynikiem twórczości Pana Marka Gołaszewskiego, który jako samouk wykonuje je za pomogą piły spalinowej. Pomysłodawca przedsięwzięcia jest w posiadaniu ponad 1000 eksponatów, ale niestety nie wszystkie są jeszcze w Kuligowie. Pierwsze eksponaty zostały tutaj sprowadzone w 2000r. W skansenie można obejrzeć dworek drobnoszlachecki, wiejską chatę, przydrożną kuźnię, wozownię, spichlerz, stodołę i oborę.  Zostały również zrekonstruowane warsztaty: rymarski, stolarski, szewski oraz magiel. Każdy budynek, tak w środku jak i na zewnątrz, jest wierną kopią istniejących kiedyś izb.

Stajnia

Kuźnia Gospodarcza

Na terenie skansenu w najbliższym czasie ma powstać pawilon ekspozycyjny, w którym będą się znajdować karawany, wozy oraz wiele innych unikatowych dziś obiektów. Ma zostać odtworzona również murowana kuźnia, w której będą prezentowane pokazy kowalstwa tradycyjnego. W skansenie odbywają się plenery malarskie, imprezy kulinarne, warsztaty rękodzielnicze, a rokrocznie prezentowany jest też folklor nadbużański. Dużym zainteresowaniem cieszą się doroczne „Smaki Nadbużańskie”, gdzie można śmiało degustować i kupić regionalne  wyroby wędliniarskie, pyzy, pierogi, pieczywo, sery i różnego rodzaju miody.

Kuligów jest wsią letniskową położoną w zakolu rzeki Bug i w jej starorzeczu. Znajduje się zaledwie 38 km od centrum Warszawy i 10 km od Zalewu Zegrzyńskiego. Nie musicie mieć samochodu, aby się tam dostać, gdyż istnieje dogodne połączenie autobusowe z Warszawą i Radzyminem.Nikt jeszcze nie napisał komentarza

Dodaj własny

Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+