Andrzejki

Andrzejki

Andrzejki – wieczór wróżb i magii. Za dawnych czasów wróżby te przeznaczone były tylko dla panien, które mogły dowiedzieć się z nich, kiedy wyjdą za mąż, jak będzie wyglądał ich przyszły mąż, jak będzie miał na imię i czy czeka je bogactwo. Dawniej Andrzejki obchodzono z wielką powagą, a dzisiaj we wróżbach i zabawach uczestniczą wszyscy. Najpopularniejszą wróżbą jest lanie wosku przez ucho od klucza, aby na podstawie cienia rzucanego przez figurkę woskową odczytać swoją przyszłość.

Dokładne pochodzenie wróżb andrzejkowych nie jest do końca znane, wiadomo jednak, że do Polski zwyczaj ten przyszedł w XVI w.

Andrzejki wypadają w noc z 29 na 30 listopada w wigilię św. Andrzeja – patrona Szkocji (jego krzyż widnieje na fladze narodowej), Rosji i Grecji.

Dlaczego akurat noc św. Andrzeja jest doskonałym czasem na wróżenie i korzystanie z wiedzy wróżek i wróżbitów? Ponieważ dawniej uważano, że to właśnie w okresie przedadwentowym, w długie jesienno-zimowe wieczory na ogół pojawiały się istoty pozaziemskie. Dzięki swojej wiedzy i magicznej mocy odkrywały tajemnice związane w przyszłością właśnie za pomocą wróżb wykonywanych przez śmiertelników. Jako ciekawostkę dodam, że męskim odpowiednikiem Andrzejek były Katarzynki obchodzone 24 listopada.

Dodatkowo Andrzejki są ostatnią okazją do organizowania hucznych zabaw przed rozpoczynającym się okresem adwentu. W kościele katolickim ta data zamyka rok kościelny. Rozpoczyna się okres postów, modlitw, pokuty oraz czas oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Dzisiaj adwent nie jest już tak bardzo przez wszystkich przestrzegany i stał się okresem bardziej refleksyjnym, a ścisły post obowiązuje tylko w piątki.

Andrzejkowe wróżby

Lanie wosku

Lanie wosku, najczęściej przez ucho od klucza, na zimną wodę i wróżenie z kształtu figurki woskowej oraz rzucanego przez nią cienia: sylwetka przyszłego wielbiciela, akcesoria związane z jego zawodem, swoja przyszłości.


Skórka z jabłka

Należy obrać jabłko ze skórki tak, aby skórka była jak najdłuższa, potem tę skórkę trzeba rzucić za siebie, a następnie odgadnąć z jej ułożenia pierwszą literę imienia swojego przyszłego męża. U mnie się sprawdziło :)


Sen o mężu

Jeżeli dziewczyna będzie pościła przez cały dzień i modliła się do św. Andrzeja, to we śnie może ukazać się jej przyszły mąż.


Kwitnąca gałązka

Jeśli ucięta przez pannę w Andrzejki gałązka wiśni lub czereśni zakwitnie w wigilię Bożego Narodzenia, to dziewczyna może liczyć na szybki ślub.


Prorocze buty

Znana z wesel zabawa w ustawianie od ściany do progu jednego za drugim butów panien – ta, której but pierwszy dotrze do progu,  jako pierwsza wyjdzie za mąż.


Magiczne symbole

Zabawa w losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu: listek oznacza staropanieństwo, obrączka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny.


Psie przysmaki

Jeżeli ktoś ma w domu psa, to można przed imprezą usmażyć placki ziemniaczane lub odłożyć kości, lub kulki z ciasta i w noc andrzejkową ułożyć jedną z tych rzeczy na podłodze. Ta dziewczyna, której przysmak zostanie zjedzony przez psa w pierwszej kolejności pierwsza stanie na ślubnym kobiercu.


Szczekanie psa

A w nocy trzeba nasłuchiwać szczekania psa – strona, z której zaszczeka oznacza tę, z której nadejdzie przyszły ukochany.


Przyjaźń na całe życie

Zaopatrzcie się w kolorowe słomki, wybierzcie swój kolor i wrzućcie je do miski z wodą – te, które się połączą, oznaczać będą przyjaciół na całe życie.


Losy pod poduszką

Jeżeli jesteście ciekawi, jaki zawód będziecie wykonywać w przyszłości, to wystarczy wziąć czerwony długopis i białą kartkę – na kartce napiszcie zawody jakie przychodzą wam do głowy, następnie każdy z nich obrysujcie czerwonym długopisem i włóżcie pod poduszkę. Po przebudzeniu wyjmijcie kartkę, zamknijcie oczy i wskażcie palcem wskazującym lewej ręki jeden z zawodów. Na który wypadnie, ten będziecie wykonywać w przyszłości.
Analogiczna zabawa polega na losowaniu imienia przyszłego ukochanego lub ukochanej.


Grosik w misce

Każdy z uczestników zabawy dostaje grosik i wymyśla życzenie. Następnie rzuca monetę z pewnej odległości do miski. Jeżeli moneta wpadnie, to życzenie się spełni jeszcze w tym roku.Nikt jeszcze nie napisał komentarza

Dodaj własny

Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+