Halloween

Halloween

Straszne upiory, duchy, wszechobecne pająki, czarownice, dynie, nietoperze, czaszki, szkielety, wampiry, zombie – to znak, że nadchodzi Halloween, czyli Wigilia Wszystkich Świętych.

Tego dnia dorośli i dzieci przebierają się za różnego rodzaju potwory, aby odstraszyć złe duchy, a napotkane po drodze czarownice w towarzystwie czarnych kotów chętnie przepowiedzą przyszłość.

Kolorami Halloween są czarny i pomarańczowy, a najbardziej rozpoznawanym elementem jest halloween’owa lampa tzw. Jack-o’-lantern – jest to wydrążona, w różnego rodzaju twarze i postaci z horrorów, dynia do której wstawia się świece lub elektryczne lampki.

Halloween jest zwyczajem związanym z balem maskowym i przebieraniem się w różnego rodzaju kostiumy – odnosi się do naszego Święta Zmarłych. Zwyczaj ten jest obchodzony 31 października. Najhuczniej Halloween obchodzą w USA, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Święto Zmarłych i Zaduszki

W dawnych czasach Kapłani celtyccy nazywani Druidami wierzyli, iż w Halloween (Samhain) zaciera się granica między światem zmarłych a światem żywych i duchom łatwiej jest się przedostać do realnego świata. Tego dnia kapłani w szczególny sposób czcili boga śmierci Samhain. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, a te złe odstraszano. Tak więc ten dzień stał się świętem śmierci. Znanym wtedy symbolem były noszone przez druidów czarne stroje (mające na celu zmylić ducha, który sądząc, że ma do czynienia ze „swoim”, zostawiał przebraną osobę w spokoju) oraz duże rzepy (rodzaj kapusty) powycinane na podobieństwo różnych demonów.

Ważnym elementem obchodów było również palenie ognisk – dzięki temu dodawano bogu słońca sił i mocy do walki z chłodem i ciemnością, gdyż pod koniec lata stawał się on zdecydowanie słabszy niż bóg śmierci. Wokół ognisk odbywały się tańce śmierci, a na ołtarzach poświęcano bogom resztki plonów, zwierzęta oraz ludzi – byli to przeważnie mężczyźni, których palono w wiklinowych koszach pokrytych słomą.

W Polsce Halloween, czyli Noc Czarów budzi wiele kontrowersji, ponieważ ma pogańskie korzenie oraz utożsamiana jest z kultem Szatana, ponieważ noc z 31 października na 1 listopada jest podobno ważnym świętem w Kościele Szatana, którego siedziba znajduje się w San Francisco. Niektórzy uważają, że ten zwyczaj skupia się na śmierci, ciemności i złu, dlatego nie powinien być obchodzony.

Dla tych, którzy jednak chcą w nim uczestniczyć i dobrze się bawić, podaję poniżej parę pomysłów na halloween’owe zabawy.

Halloween’owe zabawy

Scary farm

Młodzież często odwiedza tzw. straszne farmy, czyli zaadaptowane na ten cel duże przestrzenie, gdzie tworzone są specjalne przerażające scenerie, przypominające wystrój planu filmów grozy, takich jak Nosferatu, Drakula, Frankenstein czy Mumia.


Cukierek albo psikus

Dzieci chodzą z pudełkami na cukierki po okolicznych domach i gdy ktoś nie chce dać cukierka, otrzymuje od dzieci psikusa.


Apple bobbing

W tej zabawie należy bez użycia rąk ugryźć jedno z jabłek pływających w miednicy z wodą. Jabłko nieuszkodzone przy zabawie ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku.


Inne zabawy

Halloween’owe zabawy to również przeskakiwanie przez świeczki, które są rozstawione w kole na ziemi i te, które nie zgasną, oznaczają szczęśliwe miesiące w przyszłym roku.

Kolejna gra to wrzucanie orzecha do płonącego ogniska – jeżeli orzech pęknie z trzaskiem, oznacza to odwzajemnioną miłość.

Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców.

W ten dzień również istnieją różne formy wróżbiarstwa, a wieczorem opowiada się przerażające i mrożące krew w żyłach historie.



Nikt jeszcze nie napisał komentarza

Dodaj własny

Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+