Symbolika Wielkanocna

Koszyczek Wielkanocny

Palma Wielkanocna

Zwyczaje związane z Niedzielą Palmową rozpoczynają dalsze obrzędy wielkanocne. Z Palmą Wielkanocną udajemy się do kościoła na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Tradycyjne palmy przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Oprócz wierzby zdarza się również używać gałązek malin i porzeczek, które ścina się w Środę Popielcową i przechowuje w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, widłak, borówkę, cis. W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku – w środę popielcową, kiedy to ksiądz znaczy wiernym głowy popiołem.

Z palmami wielkanocnymi wiąże się parę ludowych zwyczajów oraz wierzeń:

  • poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy, pola przed czarami, ogniem i wszelkim złem,
  • połykanie bazi zapobiega bólom gardła i głowy, a sproszkowane kotki dodawane do naparu z ziół mają moc uzdrawiającą,
  • krzyżyki z palmowych gałązek wetknięte w ziemię bronią pola przed gradobiciem i burzami,
  • poświęcone palmy wystawiane podczas burzy w oknie chronią dom przed piorunami,
  • poświęconą palmą należy pokropić rodzinę, co zabezpieczy ją przed chorobami i głodem,
  • uderzenie dzieci witką z palmy zapewnia zdrowie,
  • wysoka palma przyniesie jej twórcy długie i szczęśliwe życie.

Zajączek Wielkanocny

Zajączek wielkanocny przykicał do nas z Niemiec i z krajów anglosaskich. Jego obecność zwiastuje wiosnę. Rolnicy rozsypywali kiedyś skorupki poświęconych jajek po polach, aby plony były urodzajne. Wielu jednak łączy tradycję zajączka z faktem, że dawniej w Anglii, od razu po Wielkiej Nocy, rozpoczynał się sezon polowań na te zwierzątka.

Kurczaczek Wielkanocny i Jajko

Kurczaczek wielkanocny i jajko oznaczają nowe życie, a ich żółty kolor symbolizuje świąteczną i wiosenną radość. Jajo – króluje na wielkanocnym stole, jako symbol życia i odrodzenia. Jest formą najbardziej doskonałą. Tradycja pisanek i dzielenia się święconym jajkiem sięga starożytności, gdzie Persowie dawali wiosną swoim bliskim czerwono barwione jaja. Zwyczaj ten przyjęli od nich Grecy i Rzymianie. Podobno rumuńskie stare przysłowie ludowe mówi: „Jeśli my, chrześcijanie zaprzestaniemy barwienia jaj na czerwono, wówczas nastąpi koniec świata”. Czerwone pisanki mają ponoć magiczną moc i odpędzają złe uroki. Są również symbolem serca i miłości.

Koszyczek Wielkanocny

Wielka Sobota jest dniem radosnego oczekiwania i tego dnia należy pójść poświęcić koszyczek z jedzeniem. Nie może w nim zabraknąć baranka (symbol Chrystusa Zmartwychwstałego), mięsa i wędlin (na znak, że kończy się post), pisanek (symbol narodzenia), czasem nawet zdarza się znaleźć w koszyczku masło (symbol dobrobytu). Święconkę spożywa się następnego dnia, po rezurekcji.

Lany poniedziałek

Lany poniedziałek, śmigus-dyngus, święto lejka lub dyngusowanie, to tradycja, którą wszyscy zapewne doskonałe znamy. Oblewać można wszystkich i wszędzie. Śmigus polegał kiedyś na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach oraz wzajemnym oblewaniu się wodą, co miało symbolizować wiosenne oczyszczenie z brudu, chorób i grzechu. Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście, a chłopak, który wręczył tego dnia dziewczynie pisankę dawał jej do zrozumienia, że mu się podoba. Starogermańscy Poganie wierzyli, że polewając się wodą przepędzą zimę i przyśpieszą nadejście wiosny. Wierzono również, że dzięki temu obrzędowi przyroda pobudzi się do życia, kobiety będą bardziej płodne a skropiona wodą ziemia przyniesie większy urodzaj. Oblewając się wodą liczymy na to, że oczyści ona nie tylko nasze ciało, ale też duszę.Nikt jeszcze nie napisał komentarza

Dodaj własny

Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+