Zamek Bolków

Zamek Bolków

Gotycki zamek w Bolkowie nie jest raczej jednym z najbardziej znanych zamków w Polsce, a szkoda, ponieważ za panowania Bolka I zbudowano tutaj 25. metrową wieżę dziobową, która jest jedynym przykładem tego typu budowli w Polsce. W jej podziemiach znajduje się dawny loch głodowy. Zamek jest otoczony potężnymi kamiennymi murami obronnymi, a cała budowla zajmuje 7600 m².

Od 1994 r. działa tutaj Bractwo Rycerskie Zamku Bolków, które wraz z Wolną Kompanią Sarmacką organizuje rokrocznie turnieje rycerskie i XVII-wieczne przedstawienia historyczne. Od 1977 r. na zamku jest organizowany festiwal Castle Party – jeden z największych koncertów rocka gotyckiego, gothic metalu, elektro i industrialu w Europie. Festiwal odbywa się na przełomie lipca i sierpnia i przyjeżdża na niego kilka tysięcy fanów.

Zamek Bolków

Na Zamku w Bolkowie nakręcono sceny do sagi o Wiedźminie, zamek pojawił się również w 3. i 8. odcinku „Tajemnicy twierdzy szyfrów” jako zamek szkocki, stanowił również tło dla programu „Labirynt kultury” i „Ziarno”, Muzeum Zamek Bolków wraz z Towarzystwem Miłośników Bolkowa i Bractwem Rycerskim Zamku wyprodukowali pierwszy odcinek filmu poświęconego historii miasta i zamku (film można obejrzeć w lochach po uprzednim zamówieniu), a zespól Vader nakręcił teledysk promujący grę o Wiedźminie.

Pod wieżą znajduje się mały Bar pod Karłem, gdzie można zjeść lody, napić się herbaty, kawy lub skosztować piwa Piast oraz skorzystać z darmowej sieci Wi-Fi.

Na Zamku zorganizowana jest wystawa stała, która znajduje się w renesansowej części zamku – na I piętrze Domu Niewiast (dawny budynek mieszkalny) pt. „Budownictwo Obronne Księstwa Świdnicko-Jaworskiego”, a na parterze prezentowane są wystawy czasowe.

Zamek posiada duży dziedziniec zewnętrzny, który nazywany jest Ogrodowym. Północna jego część jest tarasem widokowym, skąd podziwiać można panoramę miasta oraz przy dobrej pogodzie widać zamek Świny znajdujący się 2 km. dalej.

Zamek Bolków

Ciekawostki:

Bursztynowa Komnata

Ósmy cud świata, bursztynowe dzieło sztuki, tajna komnata, której nikt nie może znaleźć przepadła bez śladu.

Bursztynową Komnatę stworzył nadworny bursztynnik króla Danii na polecenie króla pruskiego Fryderyka I Hohenzollera. W roku 1715 król Fryderyk Wilhelm I podarował ją carowi Rosji Piotrowi I.

Ogromne bursztynowe panele upiększały na początku Salę Posłów w Petersburskim Pałacu Zimowym, a potem przynosiły uciechę Carycy Katarzynie w Carskim Siodle. Caryca zleciła upiększenie pomieszczenia nimi zdobionego i wzbogaciła je o kryształowe lustra, płytki i zwierciadła obramowane w rzeźby morskich stworów.

W 1941 r., po zajęciu carskiego pałacu przez niemieckie wojska, komnata została zdemontowana i przewieziona do Królewca, gdzie pozostała niemal do zdobycia miasta przez Armię Czerwoną. Tam w styczniu 1945 r. widziano ją po raz ostatni.

Tajemniczej Bursztynowej Komnaty szukali i szukają ludzie z całego świata, wliczając w to rządy państw, służby specjalne, wywiady, grupy przestępcze.

W 2000 r. Polskę obiegła sensacyjna informacja o tym, że Bursztynowa Komnata ukryta jest w Bolkowie. Niestety prowadzone na zamku prace georadarowe podobno obaliły tę tezę.

Poznański dziennikarz i pisarz Leszek Adamczewski, który prowadził badania dotyczące Bursztynowej Komnaty przez kilka dziesięcioleci, twierdzi, że jednak spłonęła ona w kwietniu 1945 r. podczas zajęcia zamku w Królewcu przez Armię Czerwoną. Rosjanie doskonale o tym wiedzieli, zataili jednak ten fakt, oskarżając Niemców o jej ukrycie i było to w pełni świadome działanie.

Zamek Książ

Istnieje długa lista potencjalnych miejsc, gdzie może być ukryta Bursztynowa Komnata – jest to np.: Zamek w Bolkowie, Zamek Książ, Zamek w Człuchowie, Zamek w Szymbarku, Twierdza w Srebrnej Górze, Międzyrzecki Rejon Umocniony, Pałac w Dzikowie, Krzyżacka warownia w Lidzbarku Warmińskim, Twierdza Boyen w Giżycku, w Krakowie, Górach Sowich, Nysie, Szklarskiej Porębie, również w różnych miejscach w Kaliningradzie: między innymi miejsce po kościele na Steindamm, Wargen, Namysłów, Lochstedt. Skrzyń z bursztynem poszukiwano również na niemieckim statku MS „Wilhelm Gustloff”, który został zatopiony 30 stycznia 1945 r. na Morzu Bałtyckim. Są również pogłoski, że Bursztynowa Komnata była transportowana samolotem, który spadł do jeziora Resko Przymorskie, jak i również, że została zatopiona w jednym z fińskich jezior.

Riese Włodarz

Tak czy owak, poszukiwania Bursztynowej komnaty wciąż trwają. I nie ma się co dziwić, bo jej wartość szacowana jest na około 500 mln USD.

Przedstawienia teatralne

W okresie międzywojennym odbywały się na zamku letnie przedstawienia teatralne, które cieszyły się dużą popularnością: sztuka Fedora Sommera (śląskiego pisarza) pt. „Bolko” oraz sztuki takich dramaturgów jak Shakespeare, von Eichendorff, Lessing, de la Barca.

Podziemia zamku

Zamek w Bolkowie i w Świnach są ze sobą połączone podziemnymi tunelami, ponieważ oba te zamki miały duże znaczenie dla hitlerowców i podczas II wojny światowej były przez nich wykorzystywane – zamieniono je na siedziby fabryk zbrojeniowych. Istnieją przypuszczenia, że na zamku w Bolkowie mieścił się ośrodek badawczy i administracja tajnych zakładów firmy Vereinigte Deutsche Maschinenwerke. W rejonie miasta istniało kilka filii obozu Gross-Rosen, których więźniowie jak to zwykle bywało kopali tajne sztolnie. Krążą opowieści o esesmanach, którzy zabetonowali wejścia do podziemi, a puste przestrzenie zalali piaskiem i ziemią – w taki właśnie sposób zasypano studnię zamkową.

Trochę historii

W 1703 r. Zamek w Bolkowie został kupiony przez Cystersów z Krzeszowa, ale po sekularyzacji zakonu w 1810 r. przeszedł na własność skarbu państwa pruskiego. Opuszczony niszczał i stawał się ruiną, aż w 1885 r. rada miasta pozwoliła na częściową rozbiórkę warowni. W pierwszej połowie XX w. rozpoczęto prace zabezpieczające, które z przerwami trwają do dziś.

Aktualnie Muzeum Zamek Bolków jest Oddziałem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Cały czas trwa odtwarzanie zbiorów muzealnych, ale jest to kosztowny i długotrwały proces.

Twierdza Boyen

 

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Zamek Bolków

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek Bolków: 50.921203, 16.097760
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Zamek Bolków


Nikt jeszcze nie napisał komentarza

Dodaj własny

Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+