Zamek Książ

Widok z Wieży Zamkowej

Zamek Książ – jeden z najładniejszych polskich zamków i trzeci co do wielkości w Polsce. Ten zespół rezydencjalny znajduje się w województwie dolnośląskim w Wałbrzychu na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego i wchodzi w skład Szlaku Zamków Piastowskich. U jego stóp płynie rzeka Pełcznica. Zamek Książ nazywany jest dolnośląskim Wersalem.

Na terenie wokół zamku znajdują się piękne ogrody, restauracja i stadnina koni, a w zamku prezentowane są wystawy ceramiki artystycznej i porcelany użytkowej. Zamkowy ogród jest zaprojektowany na wzór francuskich barokowych parków, fontann, pełnych grot. Przed frontem jest wytyczony wielki dziedziniec okolony kamiennymi balustradami.

Właściciele rezydencji dbają o to, aby w zamku nigdy nie zabrakło dodatkowych atrakcji i dlatego są tutaj organizowane wystawy kwiatów i krzewów, pokazy walk i zwyczajów średniowiecznych. Podczas mojego pobytu w Zamku Książ odbywały się zawody w Trialu. Niesamowite jakie rzeczy można robić z rowerem i na rowerze.

Turyści odwiedzający Zamek Książ mają oczywiście możliwość zwiedzenia pięknych i okazałych komnat oraz tunelu podziemnego.

Dziedziniec WewnętrznyDziedziniec wewnętrzny

Warta zobaczenia jest również palmiarnia, która znajduje się po drugiej stronie,  nieopodal zamku. Rośnie w niej około 100 gatunków roślin sprowadzonych z 4 kontynentów.

Zamek Książ jest jedną z najwspanialszych i największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Firma hotelarska, która dzierżawi część pomieszczeń organizuje tutaj wspaniałe bale sylwestrowe, przyjęcia weselne, uczty, koncerty, przedstawienia teatralne. To właśnie tutaj nakręcono niektóre fragmenty Trędowatej.

Duchy Zamku

Duchem pojawiającym się do dziś jest zjawa myśliwego. Według opowiadań mieszkańców zamku i jego okolic w najstarszej jego części i niekiedy w parku podczas pełni księżyca pojawia się zjawa wysokiego, brodatego mężczyzny ubranego w średniowieczny, zielony myśliwski strój. Słychać wtedy odgłosy jego kroków i czasem stłumiony dźwięk myśliwskiego rogu. Niekiedy prowadzi na smyczy parę wielkich psów.

Starymi duchami już pewnie nie straszącymi z zamku były duchy zamordowanych tam osób. Kiedyś Księżniczkę Daisy dawną właścicielkę zamku nawiedzał duch mężczyzny, który w jej sypialni pojawiał się parę razy usiłując rozpalić ogień w kominku. W trakcie późniejszej przebudowy odkryto pod starą sypialnią szkielet mężczyzny, który musiał być zamordowany, bo pochowano go w kawałkach w różnych miejscach pokoju. Podobno po urządzeniu pogrzebu zjawa przestała straszyć.

Drugim pokojem nawiedzanym za czasów księżniczki był pokój łączący się z wieżą warowną. Każdy kto spał w tym pokoju słyszał pukanie do okien, do drzwi, dziwne głowy. W tym przypadku również w czasie przebudowy odkopano małą alkowę a w niej znaleziono zgarbiony szkielet.Właściciela kości zapewne zamurowano żywcem, gdyż w średniowieczu wierzono, że dzięki temu wieża będzie nie do zdobycia.

Ostatnim duchem, który pojawia się do dnia dzisiejszego jest duch samej księżnej Daisy. Przewodnicy zamku, pracownicy i nawet niektórzy turyści widzieli Białą Damę oraz  słyszeli jak brzęczy kluczami, śpiewa i zrzuca obrazy ze swoją podobizną. Nie jest podobno groźna, pilnuje po prostu swojego ukochanego zamku, gdzie spędziła najszczęśliwsze chwile oraz szuka swojego cennego naszyjnika z czarnych pereł, który przed śmiercią kazała schować wiernemu ogrodnikowi. Niestety w czasie wojny, która dotarła na Dolny Śląsk ogrodnik zaginął i nie zdążył nikomu powiedzieć, gdzie go schował. Biała zjawa wraca do zamku i szuka zagubionego skarbu nie tylko w nocy, ale i w dzień.

Historia

Zamek Książ został wybudowany w latach 1288–1292. Jego początkiem była warownia zbudowana przez Bolka I Surowego.  W 1509 r. Książ został oddany pod zastaw rodzinie Hobergów. W wieku XVI przeprowadzono przebudowę gotyckiej budowli na renesansową rezydencję. Zamek składał się ówcześnie z wieży i budynku książęcego. Na dolnym dziedzińcu znajdowały się zabudowania gospodarcze. Całość została dokładnie otoczona fosą, wałami i murami. W czasie Wojny Trzydziestoletniej Zamek Książ wiele razy ulegał częściowemu zniszczeniu, a po wojnie fortyfikacje rozebrano i założono ogrody. W 1705 r. Ernest Maksymilian Hochberg przekształcił rezydencję w barokowy pałac. Zapaść finansowa i problemy rodzinne Hochbergów, trwające w latach 20-tych XX wieku, stały się przyczyną powolnego upadku Książa.

Rok 1941 należał do władz III Rzeszy, które to przejęły zamek.  Nazistowska paramilitarna organizacja „Todt“, mająca za zadanie budowę obiektów wojskowych, przystąpiła do przekształcania Zamku Książ w siedzibę stanu. Wyobraźcie sobie, że przed głównym portalem wydrążono szyb windowy o głębokości 50 metrów. Przypuszczalnie przygotowywano tutaj jedną z głównych kwater Hitlera. W tym czasie powstały tunele podziemne pod zamkiem o długości około 1 km, które ponoć miały połączyć zamek z podziemnymi halami w Górach Sowich. Tunele były drążone oczywiście przez więźniów przymusowych, początkowo przez jeńców rosyjskich, a później więźniów z obozu Gross – Rosen.

Riese Włodarz

Oczywiście rozpoczęła się również wywózka dóbr zamkowych. Wojska radzieckie stacjonowały w nim do sierpnia 1946 r. Potem Zamek Książ niszczał, aż w 1956 roku rozpoczęto prace renowacyjne i zamek został zabezpieczony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Wrocławia. Dzięki renowacji przywrócono wiele starych walorów zamkowych. W 1991 r. właścicielem zamku została Gmina Wałbrzych, a budynkiem zarządza obecnie Przedsiębiorstwo Zamek Książ Sp. z o.o.

Biały SalonBiały SalonDodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+