Zamek w Ciechanowie

Zamek Książąt Mazowieckich

Wizytówką Ciechanowa jest Zamek Książąt Mazowieckich. Został on wzniesiony w XIV wieku na mokradłach, w jednym z zakoli rzeki Łydyni, dla księcia Janusza I. Zamek w Ciechanowie był zniszczony podczas potopu szwedzkiego i dziś możemy podziwiać tylko dwie okrągłe baszty narożne i mur zewnętrzny. W zamkowych wieżach urządzono ciekawą ekspozycję broni białej i palnej, przedmioty rzemiosła i rzeczy związane z historią miasta. Z wieży roztacza się wspaniały widok na błonia i otaczające je miasto. W czasie wakacji na terenie zamku jest organizowanych wiele imprez – turniejów rycerskich, koncertów oraz co roku w sierpniu jest organizowana plenerowa inscenizacja bitwy z czasów napoleońskich Powrót Szwoleżerów. Zamek jest otwarty codziennie oprócz poniedziałków i dni poświątecznych: październik – kwiecień do 8:00 do 16:00, maj – wrzesień od 10:00 do 18:00.

Duch czarnego Brytana

Dla miłośników mocnych wrażeń polecam nocny spacer po ruinach. Według legendy na zamku w Ciechanowie spotkasz ducha czarnego brytana, którego ujadanie jest tak silne, że może nawet wstrzymać akcję serca. Podobno jest to duch rycerza Sulimira, który został ukarany za występne życie i zamieniony w psa. Legenda mówi, że można go odczarować – trzeba psa pogłaskać oraz trzeba być prawym człowiekiem, bezinteresownie pomagającym innym ludziom. W nagrodę śmiałek dostanie skarby ukryte w podziemiach zamku.

Czasami koło zamku widać czerwone ogniki. Są one obudzone przez szczekanie czarnego psa. Podobno są to duchy szwedzkich żołnierzy, którzy w czasie potopu szwedzkiego zniszczyli i ograbili ciechanowski zamek a na koniec tak mocno się upili, że wzniecili pożar na zamku. Przerażeni próbowali uciec ale chłopi z okolicznych wsi, wybili ich co do jednego. Ciała Szwedów zakopano w pobliżu zamku. Dlatego się uważa, że owe ogniki, to duchy „czerwonych diabłów” – tak nazywano żołnierzy szwedzkich od czerwonego koloru spodni munduru.

Zamek Książąt Mazowieckich

Atrakcje turystyczne Ciechanowa

Legenda o Żabusi

Z zamkiem jest związana jeszcze jedna legenda. Mianowicie w zamku służył tzw. wrotny, czyli osoba do obsługi wrót zamkowych i mostu zwodzonego. Ów pan miał bardzo urodziwą ale egoistyczną córkę. Wszyscy wołali na nią Żabusia. Pewnego dnia znalazł się młodzieniec, który obdarzył ją wielkim uczuciem, pomimo jej charakteru i chciał się z nią ożenić. Ku zdumieniu wszystkich zjednał sobie dziewczynę, która podobno tak się w nim zakochała, że wykluczyła posiadanie potomstwa, gdyż według niej byłaby to przeszkoda w pielęgnacji ich wzajemnego uczucia. Myśl o tym, że jej ukochany przelałby część swoich uczuć, którymi ją obdarza, na dzieci, przyprawiała ją o silny ból głowy. Niestety ukochany po takim biegu wydarzeń stwierdził, że ją porzuci.

Nadeszło święto kupały i okoliczna młodzież zebrała się nad rzeką, paliła ogniska, śpiewała. Żabusia po namyśle również wybrała się do nich wybrała. Po drodze, idąc przez las, spotkała staruszkę dźwigającą chrust. Dziewczyna ani nie zeszła kobiecie z drogi, ani nie pomogła zanieść chrustu, nie pozdrowiła też dobrym słowem, za to skrzyczała ją okrutnie, że jej drogę zachodzi. Na nieszczęście dla panny, kobieta okazała się wróżką leśną i oburzona zachowaniem dziewczyny zamieniła ją w żabę.

Żabusia podobno dotąd skacze po dziedzińcu zamku. Jeśli ją znajdziesz i pocałujesz, znów zamieni się w piękną dziewczynę. Pozostaje tylko pytanie, czy zrozumiała nauczkę i czy zmienił się jej charakter, czy może nadal jest próżna i egoistyczna?

 

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek Książąt Mazowieckich: 52.884616, 20.619171
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Zamek Książąt Mazowieckich


1 komentarz

Dodaj własny

Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+