Zamek w Czersku

Brama Główna

Czersk znany jako zabytkowe miasteczko nad Wisłą jest jedną z najstarszych miejscowości Mazowsza. Dziś o dawnej świetności grodu przypominają tylko ruiny gotyckiego XV wiecznego Zamku Książąt Mazowieckich  i brukowane ulice wychodzące w pole. Z dawnych obwarowań przetrwały mury od strony wschodniej oraz północnej. Zamek z trzema wieżami otacza sucha fosa nad którą wznosi się most.

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Zamek w Czersku

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek w Czersku: 51.958231, 21.234201
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Zamek w Czersku

 

Polecam wszystkim wspiąć się na najwyższą wieżę (południową), z której roztacza się piękny widok na dolinę Wisły. Uważajcie na schody, ponieważ są bardzo strome i trzeba wysoko podnosić nogi. Ja osobiście nabawiłam się na nich zakwasów, ale warto było, bo widok zapiera dech w piersiach.

Dziedziniec porośnięty jest trawą i jest dobrym miejscem na odpoczynek, na kocu. Gorąco polecam również udać się na jeden z turniejów rycerskich organizowanych na zamku.

Wjazd do Zamku wraz z fosąBrama Główna

Duchy Zamku

Nie wiem, czy wiecie, ale mury zamku nawiedza duch Królowej Bony, która mieszkała tutaj przed wyjazdem do Włoch. Warownię podarował jej Król Zygmunt Stary. Jak głosi legenda w dniu wyjazdu królowa w pośpiechu zbierała swoje skarby i w czasie znoszenia swoich szkatułek, z jednej wysunął się sznur pereł, którym zahaczyła o występek w murze i niechcący rozerwała cenny naszyjnik. Perełki potoczyły się w różnych kierunkach i zaginęły. Zrozpaczona władczyni pojawia się na zamku w czasie pełni księżyca i zbiera zagubione perły.

 Nikt jeszcze nie napisał komentarza

Dodaj własny

Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+