Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie był pierwotnie zbudowany w XII wieku a w XIII wieku do zamku dobudowano romańską wieżę mieszkalno-obronną tzw. donżon, która była pierwszym murowanym obiektem zamku. Jest  to cenny zabytek sztuki romańskiej zachowany po dziś dzień.

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Zamek Królewski w Lublinie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek Królewski w Lublinie: 51.250376, 22.572147
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Zamek Królewski w Lublinie

 

W XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego wzniesiono zamek murowany otoczony murem obronnym z bramą od zachodu. Znajdował się on na królewskim szlaku z Krakowa do Wilna i cieszył się w tamtych czasach zainteresowaniem i opieką Jagiellonów.

Około 1520r. Zygmunt Stary zapoczątkował przebudowę zamku na okazałą renesansową rezydencję królewską. Wybudowano nową bramę z wieżą, czworoboczną basztę, kamienicę Grodzką, a pałac królewski podwyższono ozdabiając go attykami.

W 1569r. w murach zamku obradował sejm, na którym podpisano Akt Unii Polsko-Litewskiej – Unię Lubelską.

W latach 1655-1657 zamek zajmowały wojska szwedzkie, węgierskie i moskiewskie, co doprowadziło do jego ogromnych zniszczeń. Ocalały jedynie najstarsze budowle – kaplica i donżon.  W latach 1824-1826, z inicjatywy Stanisława Staszica i wg projektu S. Stompfa, wzniesiono na wzgórzu nową budowlę w stylu neogotyku angielskiego, przeznaczoną na więzienie kryminalne Królestwa Kongresowego. Funkcję więzienia zamek pełnił przez 128 lat. W okresie 1918-1939 obok więźniów kryminalnych odbywali tu karę członkowie ruchu komunistycznego, za przynależność do nielegalnej Komunistycznej Partii Polski. II wojna światowa i okupacja (1939-1944) to okres funkcjonowania więzienia hitlerowskiego, przez które przeszło 40 tys. osób, głównie członków ruchu oporu. Duża część więzionych zginęła w egzekucjach i obozach śmierci. 22 lipca 1944 roku, przed opuszczeniem Lublina, hitlerowcy dokonali masowego mordu 300 więźniów zamku. W latach 1944-1954 więziono tu około 35 tys. Polaków przeciwstawiających się komunistycznemu zniewoleniu. Po likwidacji więzienia w dniu 13 stycznia 1954 roku więźniów politycznych przewieziono do więzienia w Chełmie, a po przeprowadzeniu prac remontowych zamek przeznaczono na cele kultury.

Od 1957r. zamek jest główną siedzibą Muzeum Lubelskiego, założonego w 1906 roku. W muzeum można zobaczyć wystawy stałe takie jak: Uzbrojenie Polskie i Obce XIV-XX w., Polskie Malarstwo Historyczne i Batalistyczne, Sztuka Zdobnicza Polska i Obca, Galeria Malarstwa Obcego XVII-XIX w., Galeria Malarstwa Polskiego XVII-XX w., Monety i medale na ziemiach polskich X-XX w., Sztuka ludowa regionu lubelskiego oraz wystawy czasowe.
Oprócz wystaw za dodatkową opłatą można zwiedzić Kaplicę Zamkową, która pozostała po dzień dzisiejszy w niezmienionym stanie. Kaplica Trójcy Świętej jest jednym z najcenniejszych i najciekawszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie. Tutaj spotkała się i współistnieje jednocześnie kultura Wschodu i Zachodu. We wnętrzu tej gotyckiej świątyni w 1418r. wykonano bezcenne malowidła bizantyńsko-ruskie. Unikalna w skali europejskiej Kaplica jest dużą atrakcją dla miłośników i znawców zabytków przeszłości, architektury i malarstwa.

Wnętrze KaplicyWnętrze Kaplicy znajdującej się w Zamku Królewskim w Lublinie

Od końca lipca tego roku na Wieży Zamkowej jest otwarty duży taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta. Wejście na górę odbywa się w małych grupach ze względu na wąską klatkę schodową. W trzech salach baszty umieszczono nowe gabloty, ale jak na razie stoją jeszcze puste. Mają wypełnić je eksponaty dotyczące przedwojennej historii Lublina, czasów okupacji hitlerowskiej oraz powojennych represji.

Widok z Wieży ZamkowejWidok w Wieży Zamkowej

 Lublin – Stare Miasto

 Legenda o Czarciej Łapie

Na zamku w Lublinie znajduje się stary sądowy stół, który pochodzi sprzed 1578 roku. Pierwotnie jego miejsce znajdowało się w Gmachu Trybunału Koronnego (dziś znajduje się w tym miejscu USC). Na stole jest widoczny wypalony ślad ludzkiej dłoni. Wyjaśnienia dotyczące okoliczności pojawienia się owego śladu znajdziemy w „Legendzie o Czarciej Łapie”, która ma swoje potwierdzenie w źródłach historycznych.

W roku 1637 lub 1638 w lubelskim Trybunale Koronnym odbył się proces pewnej wdowy. Stroną w sporze był bogaty magnat, który chciał zająć ziemię biednej kobiety i aby dopiąć swego przekupił sędziów. Skorumpowani sędziowie przyznali oczywiście rację swemu mocodawcy. Wtedy zrozpaczona wdowa wzniosła ręce do krucyfiksu wiszącego w sali sądowej i zawołała: „Gdyby diabli sądzili wydaliby sprawiedliwszy wyrok!”. O północy, w sali posiedzeń trybunalskiego sądu pojawiły się zagadkowe postacie odziane w żupany, szlacheckie kontusze i w czarnych perukach. Przerażony pisarz, który notował przebieg rozprawy, spostrzegł, iż postaci mają diabelskie rogi, zręcznie ukryte w kruczych włosach i było czuć zapach siarki. Rozpoczęło się posiedzenie „Diabelskiego Sądu”. Czart-obrońca dowiódł praw wdowy do majątku po zmarłym mężu i żeby przypieczętować wyrok uderzył ręką w stół, wypalając na blacie ślad dłoni. Wówczas to Chrystus, wiszący na krucyfiksie w sali rozpraw, odwrócił głowę, żeby nie patrzeć, jak diabelskie sądy są sprawiedliwsze od ludzkich. Krzyż Trybunalski do dziś znajduje się w jednej z kaplic w Archikatedrze.

Odcisk Czarciej ŁapyOdcisk Czarciej Łapy

Zamek w Lublinie jest ładną i okazałą budowlą, ale jest to typowe muzeum wielodziałowe. Zbiory liczą obecnie ok. 157 tyś. eksponatów. Siedziby muzeum to obiekty zabytkowe wysokiej klasy ale nie znajdziecie w nim zachowanych dawnych królewskich mebli, łoża, sekretarzyka czy innych  tego typu rekwizytów.

 Nikt jeszcze nie napisał komentarza

Dodaj własny

Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+