Zamek w Oporowie

Zamek w Oporowie

Niewielki późnogotycki zamek obronny wzniesiony został w latach 1434 – 1449. Znajduje się on na sztucznie usypanej wyspie otoczonej fosą. Dookoła zamku rozciąga się rozległy park krajobrazowy, gdzie odbywają się różnego rodzaju imprezy plenerowe.

W zamku mieści się Muzeum Wnętrz Stylowych oraz znajdują się wyroby rzemiosła artystycznego prezentujące kulturę szlachecką. Całość składa się z domu mieszkalnego (salon, jadalnia, sala rycerska, sypialnia), wieży i baszty z kaplicą.

W oporowskim zamku można przenocować, gdyż są tam dwie dwuosobowe sypialnie, salon, kuchnia i łazienka, które mieszczą się w Domku Neogotyckim. Zainteresowani muszą jednak sami zadbać o wyżywienie.

Zamek w Oporowie

Duch Białej Damy

Zamek w Oporowie posiada również swojego ducha. Jest nim Biała Dama – oporowska kasztelanka, która zakochała się z wzajemnością w zakonniku z pobliskiego klasztoru. Spotykali się potajemnie w tunelu łączącym zamek z zakonem. Pewnego wieczoru rozpętała się wielka burza z piorunami, a jeden z nich uderzył w sklepienie korytarza i gdy para szła na schadzkę zawaliła się na nich konstrukcja tunelu. Dzisiaj w tym miejscu stoi głaz, który podobno jest nazywany symbolem sprawiedliwości. A w pochmurne dni i oświetlone pełnią księżyca burzowe noce w okolicach kamienia i zamku pojawia się biały obłok i słychać przeraźliwe jęki i nawoływania, które będą trwały dopóty dopóki ktoś nie znajdzie wejścia do tunelu i nie uwolni Białej Damy. Podobno jest ona również widywana na zamku, jak snuje się korytarzami, aby zniknąć w portrecie młodej kobiety.

Zamek nie jest duży, ale zachował swoją pierwotną konstrukcję i jest wart odwiedzenia. W swojej prostocie urzeka bogatym wnętrzem i parkowymi alejkami. Zaparkować można bezpłatnie wzdłuż muru zamku.

 

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Zamek w Oporowie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek w Oporowie: 52.262451, 19.562380
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo
Zamek w Oporowie


Nikt jeszcze nie napisał komentarza

Dodaj własny

Dodaj komentarz

X
- Enter Your Location -
- or -
  • Facebook
  • Google+